investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

Ranní zpravodaj: Americké akcie se ve čtvrtek vyvíjely smíšeně

14.06.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Tesla musí Cybertruck uzpůsobit pro vstup na evropský trh

14.06.2024
EVautoevropatesla

Čínská odveta za cla by dopadla na Mercedes, BMW, VW, Porsche a Ferrari

14.06.2024
autoevropačína

Ranní zpravodaj: Fed udržel sazby na stabilní úrovni v rozmezí 5,25-5,50 %

13.06.2024
akcieekonomikateslausa

Apple možná získával minerály z konfliktních oblastí Konga

22.05.2024

Uvedli to dnes právníci firmy Amsterdam & Partners LLP...

Nové důkazy od informátorů naznačují, že americká technologická společnost Apple mohla získávat nerostné suroviny z konfliktních oblastí na východě Konga. Uvedli to dnes právníci firmy Amsterdam & Partners LLP, kteří zastupují vládu Konžské demokratické republiky. Apple na žádost agentury Reuters o komentář bezprostředně nereagoval.

Právníci zastupující Kongo uvedli, že 22. dubna informovali generálního ředitele Applu Tima Cooka o řadě obav týkajících se dodavatelského řetězce firmy. Napsali také dceřiným firmám Applu ve Francii a požádali o odpověď do tří týdnů. I po čtyřech týdnech však "technologický gigant mlčí a na otázky neodpověděl a ani nepotvrdil jejich přijetí".

"Od informátorů jsme získali nové důkazy. Je naléhavější než kdy jindy, aby Apple poskytl pravdivé odpovědi na velmi závažné otázky, které jsme vznesli," uvedl právník Robert Amsterdam. Kancelář Amsterdam & Partners LLP vyšetřuje obvinění, že nerosty těžené v Kongu několika společnostmi a ozbrojenými skupinami se pašují přes Rwandu, Ugandu a Burundi.

Apple už dříve uvedl, že nerosty si přímo neobstarává a nenakupuje a že už několik let provádí audity svých dodavatelů a zveřejňuje jejich výsledky. Loni ve své zprávě napsal, že 100 procent identifikovaných tavíren a rafinerií v dodavatelském řetězci produktů Applu vyrobených v roce 2023 se zúčastnilo nezávislého auditu třetí strany na výskyt konfliktních minerálů - cínu, tantalu, wolframu a zlata. Podle zprávy nebyl nalezen žádný rozumný základ pro závěr, že by některá z tavíren nebo rafinerií v dodavatelském řetězci přímo nebo nepřímo financovala či zvýhodňovala ozbrojené skupiny v Konžské demokratické republice nebo v sousední zemi.

Další právník z firmy Amsterdam & Partners LLP Peter Sahlas agentuře Reuters řekl, že lidé, kteří pracovali na ověřování dodavatelského řetězce firmy Apple v Kongu, se přihlásili s tím, že jejich smlouvy byly ukončeny, když upozornili na obavy, že v dodavatelském řetězci Applu se nacházejí "krvavé minerály".

"S těmito osobami jednáme, vyhodnocujeme jejich důkazy a po dokončení důkladného prověřování se k nim vyjádříme," řekl Sahlas.

Kongo od 90. let sužuje násilí, především na neklidném východě, kde nesčetné ozbrojené skupiny, z nichž některé podporuje sousední Rwanda, bojují o národní identitu, etnickou příslušnost a zdroje. Od dubnového dopisu právníků se zintenzivnily střety ve východním Kongu, kde povstalci podporovaní Rwandou převzali kontrolu nad městem důležitým pro těžbu kolumbitu-tantalitu. To je minerál označovaný také jako coltan a obsahuje důležité kovy tantal a niob. Coltan je důležitý pro výrobu chytrých telefonů a dalších zařízení.


Zdroj: ČTK

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top