investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti
Víc než na termíňáku

Tesla uvedla elektrický pick-up Cybertruck

01.12.2023
EVautotechnologietesla

ECB klade na Société Générale kvůli riziku přísnější požadavky

01.12.2023
bankaevroparegulace

Ranní zpravodaj: Americké akcie byly ve středu smíšené

30.11.2023
S&P500akcieburzadow jonesnasdaq

Vista Outdoor odmítl nabídku na spojení s českou Colt CZ

30.11.2023
CZGakviziceinvestice

Americké akcie po zveřejnění zápisu ze zasedání Fedu výrazně oslabily

07.01.2022

Akcie ve Spojených státech dnes výrazně oslabily, protože zápis z prosincového zasedání americké centrální banky (Fed)...

Akcie ve Spojených státech dnes výrazně oslabily, protože zápis z prosincového zasedání americké centrální banky (Fed) naznačil možnost rychlejšího zvyšování úrokových sazeb. Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil 1,07 procenta a uzavřel obchodování na 36.407,11 bodu. Před zveřejněním zápisu přitom vystoupil až na nové rekordní maximum 36.952,65 bodu.

Širší index S&P 500 dnes klesl o 1,94 procenta na 4700,58 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se snížil dokonce o 3,34 procenta na 15.100,17 bodu.


Představitelé Fedu se podle zápisu domnívají, že oživování ekonomiky a růst inflace by si mohly vyžádat dřívější a rychlejší zvyšování úrokových sazeb, než se předpokládalo. Zápis rovněž uvádí, že podle některých představitelů by měl Fed relativně brzy po zahájení zvyšování úroku začít snižovat objem dluhopisů ve svém vlastnictví.


Výrazně dnes oslabovaly akcie velkých technologických podniků, které bývají citlivé na růst úrokových sazeb. Cena akcií společnosti Apple například klesla o zhruba 2,7 procenta a cena akcií firmy Microsoft se propadla o 3,8 procenta.


Na devizovém trhu dolar po zveřejnění zápisu smazal část předchozích ztrát, protože rychlejší růst úroků v USA by zvýšil atraktivitu americké měny. Euro si vůči dolaru krátce po 22:00 SEČ připisovalo zhruba dvě desetiny procenta na 1,1311 USD. Před zveřejněním zápisu se dnes jednotná evropská měna vyšplhala až na 1,1346 USD, plyne z údajů agentury Bloomberg.


Zdroj: ČTK
Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

„Cena akcií je dána budoucími zisky. Ty je třeba diskontovat na současnou hodnotu, což při očekávaném utahování měnové politiky škodí zvláště menším růstovým akciím z technologického sektoru.“

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top