investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti
Víc než na termíňáku

Ranní zpravodaj: Americké akcie se ve čtvrtek odrazily výše od posledního výprodeje

12.04.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Apple bude brzy vyrábět čipy M4

12.04.2024
appletechnologievýroba

JPMorgan ve čtvrtletí zvýšila zisk

12.04.2024
akciebankatržbyusa

Ranní zpravodaj: Americké akcie se ve středu propadly

11.04.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Americká vláda poskytne Intelu téměř 20 miliard USD

20.03.2024

Opatření je součástí snahy administrativy o podporu domácí výroby čipů...

Vláda Spojených států je připravena poskytnout americkému výrobci čipů Intel subvence a půjčky v hodnotě téměř 20 miliard dolarů (více než 466 miliard Kč). Opatření je součástí snahy administrativy prezidenta Joea Bidena o podporu domácí výroby čipů, informoval dnes Bílý dům. Dodal, že Intel plánuje v příštích pěti letech v USA investovat přes 100 miliard dolarů (2,3 bilionu Kč).

Vláda podle předběžné dohody poskytne Intelu až 8,5 miliardy dolarů ve formě subvencí a až 11 miliard dolarů ve formě půjček. Podpoří tak projekty firmy v Arizoně, Novém Mexiku, Ohiu a v Oregonu.

Americká ministryně obchodu Gina Raimondová v tiskové zprávě označila dohodu za "obrovský krok" k zajištění vedoucí pozice Spojených států ve zpracovatelském průmyslu v 21. století. Podle ministryně se v USA budou díky dohodě vyrábět špičkové čipy nutné k zajištění hospodářské a národní bezpečnosti.

Podpora Intelu se uskuteční s využitím dotačního programu Chips for America pro výrobu a vývoj polovodičů, který loni schválil americký Kongres. Spojené státy se prostřednictvím podpory domácí produkce čipů snaží zbavit závislosti na Číně a Tchaj-wanu.

Společnost Intel podle agentury Reuters doufá, že si ve Spojených státech zajistí ještě další vládní podporu, a to v podobě daňových úlev za 25 miliard dolarů. Raimondová podle agentury AP uvedla, že dohoda s Intelem pomůže zvýšit do roku 2030 podíl Spojených států na globální výrobě nejvyspělejších čipů z nuly na 20 procent.

"Špičkové čipy jsou základem našeho inovačního systému, zejména co se týká rozvoje umělé inteligence (AI) a našich vojenských systémů," řekla novinářům Raimondová. "Nemůžeme čipy jenom navrhovat. Musíme je v Americe vyrábět," dodala.


Zdroj: ČTK

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top