investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

Lékárny Pilulka loni zvýšily svou ztrátu

29.05.2024
akcieprodejtržbyčesko

Poptávka po iPhonech v Číně oživuje

28.05.2024
appleprodejčína

Japonské automobilky vyvinou nové motory upravené pro elektromobily

28.05.2024
EVautojaponskovýroba

Ranní zpravodaj: Očekávání ohledně snížení úrokových sazeb

27.05.2024
akcieburzaekonomikainflaceusa

Akcie ČEZ dnes zatím posílily o 2,7 %

19.06.2023

Důvodem růstu byl páteční protinávrh ministerstva financí (MF) na výplatu dividend...

Akcie elektrárenské společnosti ČEZ otevřely dnešní obchodování výrazným růstem, který však poté mírně korigovaly. Okolo 12:30 se obchodovaly za 1070 Kč, což je o 2,7 procenta více, než byla zavírací páteční cena. ČTK to řekl analytik Purple Trading Petr Lajsek. Důvodem růstu byl páteční protinávrh ministerstva financí (MF) na výplatu dividend ČEZ ve výši 145 Kč na akcii, zatímco vedení firmy již dříve navrhlo 117 korun na akcii. Do 13:00 se dnes zobchodovalo téměř 260.000 akcií ČEZ za zhruba 280 milionů korun.

"Růst poptávky po akciích ČEZ se dal očekávat, příští pondělí zasedá valná hromada a návrh ministerstva financí na vyšší dividendu bude pravděpodobně schválen," uvedl Lajsek. Hlasovat pro něj bude podle něj nejen stát, který má téměř 70procentní podíl, ale také mnoho minoritních akcionářů, kteří si přijdou na dosud nejvyšší dividendu.

"Návrh ministerstva financí na vyšší dividendu má pochopitelně vliv na větší poptávku po akciích ČEZ," souhlasil analytik Portu Lukáš Raška. Po pátečním oznámení tak dnes cena akcií roste. Dividenda v takové výši se ale pravděpodobně nebude v budoucnu opakovat. Po pátečním oznámení se objevovaly spekulace, zda před oznámením nedošlo k takzvanému insider tradingu. Vzhledem ke zvýšené aktivitě obchodování i u jiných firem na pražské burze se to ale nezdá jako pravděpodobné, dodal.

V noci na sobotu se objevila informace, že v pátek těsně před zavřením burzy a před oznámením MF k ceně akcií ČEZ někdo koupil akcie za 250 milionů Kč. Páteční růst akcií ČEZ těsně před koncem seance někteří experti označovali za takzvaný insider trading, tedy nákupy od úzké skupiny lidí, kteří měli k dispozici neveřejné informace, uvedl Lajsek. Tou byl protinávrh ministerstva financí na výplatu dividendy. Ministerstvo v pátek po uzavření trhů podalo žádost na výrazně vyšší než navrhovanou dividendu, a to 145 Kč na akcii. To by se rovnalo 100 procent očištěného zisku. "O insider trading ale nešlo, stejně tak se do vývoje akcií nepromítla zřejmě ani rebalance indexu. Za páteční aktivitou na akciích ČEZ stojí tzv. “tripple witching”, což je expirace finančních derivátů, jako jsou futures a opce. Ty způsobily zvýšenou aktivitu na akciích ČEZ a celém indexu," vysvětlil.

Celkově by na dividendě ČEZ mělo být vyplaceno 78 miliard Kč, stát si pak přijde na 54 miliard, upozornil Lajsek. Na dividendu pak budou mít nárok akcionáři, kteří ČEZ koupí nejpozději den před tzv ex-date. Ten připadá na 29. června 2023 pro pražskou burzu a na 3. července 2023 pro RM-systém.

Ministerstvo financí v pátek po ukončení obchodování uvedlo, že s ohledem na loňský rekordní zisk energetické společnosti ČEZ a pozitivní výhled jejího dalšího hospodaření navrhuje výplatu dividendy 145 Kč na akcii. Podle analytiků jde o dobrou zprávu pro akcionáře ČEZ. Vedení ČEZ navrhlo vyplacení 80 procent z loňského čistého zisku, což je 117 korun na akcii.


Zdroj: ČTK

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top