V EU přerozdělujeme téměř polovinu HDP

Celkové veřejné výdaje zemí Evropské unie tvoří 46,7 procenta hrubého...

V EU přerozdělujeme téměř polovinu HDP
 Redakce
Redakce

Celkové veřejné výdaje zemí Evropské unie tvoří 46,7 procenta hrubého domácího produktu. K tomuto závěru došel Eurostat při analýze dat za rok 2018. Zdaleka nejvíce veřejných výdajů o velikosti 19,2 procenta HDP je vynakládáno na sociální ochranu. Druhou největší položkou jsou výdaje spojené se zdravím. Na ně země Evropské unie vynakládají 7,0 procenta HDP.

Veřejné výdaje ve vztahu k hrubému domácímu produktu dosahují v České republice úrovně 40,7 procenta. Pohybují se hluboce pod průměrem Evropské unie. Výrazně nižší jsou výdaje na sociální ochranu, které tvoří 12,0 procenta HDP. Do těchto výdajů můžeme zařadit prostředky vynakládané na seniory, které představují 7,4 procenta HDP. Průměr Evropské unie přitom tvoří 10,4 procenta HDP.

Reklama


Na dané téma si můžete poslechnout více v podcastu:

Reklama


 

České veřejné výdaje na zdraví tvoří 7,6 procenta HDP. Pohybují se tedy lehce nad průměrem Evropské unie. Přesně na průměru unijních zemí se pohybují naše veřejné výdaje vynakládané na vzdělávání. Ty dosahují úrovně 4,6 procenta HDP. Naopak výdaje na obranu máme nižší, než je průměr Evropské unie.

 

Největší veřejné výdaje o velikosti 56,0 procenta HDP vynakládá Francie. Více než polovina hrubého domácího produktu proteče veřejnými výdaji ještě ve Finsku, Dánsku a Belgii. Některé země Evropské unie vynakládají na veřejné výdaje méně než 40 procent HDP. Jedná se o Bulharsko, Rumunsko, Litvu, Lotyšsko, Estonsko, Maltu a Irsko. Irská republika má dokonce nejnižší veřejné výdaje ze všech unijních zemí o velikosti 25,4 procenta HDP.


[sc:articleform id=10 articleid=924]



"Vzhledem k tomu, že veřejné výdaje v Evropské unii dosáhly téměř poloviny hrubého domácího produktu, můžeme říct, že žijeme ve smíšeném hospodářství. Od čistě tržního systému nyní máme zhruba stejně daleko jako od centrálního plánování."

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS
Reklama

Vědomosti dne

Proč cena zlata stále roste?

Zlato je cenný kov, který provází lidstvo po tisíciletí. Vždy bylo symbolem bohatství a napříč věky vždy dokázalo udržet svou hodnotu. A právě v tom spočívá jeho přitažlivost pro investory. Je to aktivum, které dlouhodobě obstálo přes všechny krize a ekonomické turbulence. Proč je zlato dobrá investice a proč jeho cena dlouhodobě roste?

Jak začít investovat

Investování je jedním ze způsobů, jak se účinně bránit proti inflaci a ochránit své peníze. Základem však je, poznat nejprve své možnosti, preference a stanovit si realistická očekávání. Váš investiční plán by měl počítat se třemi základy investování - výnosem, rizikem a likviditou.

Co je inflace a jak se projeví v investování?

Již druhá polovina roku 2021 přinášela první predikce možného turbulentního růstu cen v následujícím obdobím. V České republice v té době také začala pomalu stoupat míra meziroční inflace. Ze standardních z posledních let 2-3 % se inflace ke konci roku vyšplhala na 6,6 % a další růst na sebe nenechal dlouho čekat.

Reklama
Reklama