Inflace drží Fed při zemi, trhy přehodnocují sázky na snížení sazeb
Červnový index spotřebitelských cen (CPI) v USA ukázal pouze mírné zrychlení inflace, což americkému Fedu poskytuje prostor k vyčkávání se snížením sazeb.

Zatímco některé ceny, například ceny oděvů, nábytku či obuvi, ukázaly první náznaky dopadů cel na dovoz, celkový růst cen zůstává spíše mírný. Trh tak upravil své sázky: pravděpodobnost, že Fed ponechá sazby beze změny v červenci, stoupla na 97 %, zatímco šance na zářijové snížení klesla pod 60 %. Hlavní ekonomové se shodují, že plný dopad celních opatření prezidenta Trumpa se projeví se zpožděním a tedy cenová hladina může i v dalších měsících mít tendenci růst. Prezident Trump mezitím na své síti Truth Social opět apeloval na výrazné snížení sazeb o 3 procentní body, s tím, že by to přineslo úspory přes jeden bilion dolarů ročně.
Na trzích panovala v úterý smíšená nálada, indexy ztrácely na síle poté co data potvrdila mírné zrychlení inflace: celková meziroční míra stoupla na 2,7 % z květnových 2,4 %, meziměsíčně o 0,3 %. Výnosy desetiletých amerických dluhopisů vzrostly o více než 5 bazických bodů na 4,5 %, třicetileté poprvé od začátku června překročily 5 %. Akcie velkých bank jako JPMorgan nebo Wells Fargo oslabily, neboť kvartální výsledky investory neuspokojily. Technologický sektor znovu dominoval, Nasdaq posílil o 0,6 % díky růstu akcií Nvidie, která oznámila, že obnoví prodej svých AI čipů do Číny. Administrativa Donalda Trumpa otočila ve svém postoji k exportním omezením a dala společnosti zelenou. Nvidia tak opět míří k rekordní tržní kapitalizaci, přičemž pozitivní nálada se přelila i do dalších titulů jako AMD, TSMC či čínských gigantů Alibaba a Baidu, kteří výrazně těží z obnoveného přístupu k výkonným AI čipům.
Optimismus investorů i nadále zůstává vysoký, podle průzkumu Bank of America věří v tzv. „měkké přistání“ ekonomiky stále více správců fondů. Podíl těch, kteří očekávají recesi, spadl na 9 %, nejméně od února. To je dramatický posun oproti dubnu, kdy eskalovaly obchodní spory. Dalším testem pro trh bude středeční zveřejnění indexu výrobních cen (PPI). Kromě toho se pozornost upíná i na jednotlivé společnosti. Tesla oficiálně vstoupila na indický trh, Apple uzavřel půlmiliardovou dohodu s MP Materials na dodávky vzácných kovů a BlackRock dosáhl historicky nejvíce aktiv pod správou – přes 12,5 bilionu dolarů. Přesto vše stojí ve stínu nevyzpytatelné obchodní politiky Bílého domu, která bude hlavní proměnnou pro další měnová rozhodnutí Fedu.