Elektřina prudce zdražila. Do budoucna lze očekávat další zvyšování ceny
V lednu letošního roku došlo podle Českého statistického úřadu k meziročnímu růstu ceny elektřiny o 8,2 procenta...
V lednu letošního roku došlo podle Českého statistického úřadu k meziročnímu růstu ceny elektřiny o 8,2 procenta. Nárůst ceny elektřiny byl způsoben vývojem na evropském trhu, kde za poslední rok vzrostla cena 1 MWh ze 34,1 eura na 45,9 eura, přičemž v závěru loňského roku se cena 1 MWh dostala až na úroveň 56,7 eura. Růst ceny elektřiny bude pravděpodobně pokračovat i v následujících letech, kdy se významně promění energetický trh v Evropské unii.
Německo se zavázalo, že do roku 2022 uzavře všechny své jaderné elektrárny, které v současné době vyrábí zhruba 13 procent německé produkce elektřiny. To je přibližně stejně jako všechny německé fotovoltaické a vodní elektrárny. Produkce elektřiny z jádra by měla být postupně nahrazována obnovitelnými zdroji. To si však vyžádá masivní investice, které se budou promítat do koncových cen. Navíc výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů má proměnlivý výkon závislý na počasí. Tento problém se bude muset řešit investicemi do přenosové soustavy, což v konečném důsledku opět povede k růstu koncové ceny elektřiny.
Do ceny elektrické energie se promítá i cena emisních povolenek, která v poslední době výrazně roste. Jen za poslední rok stoupla cena povolenek za jednu tunu oxidu uhličitého z úrovně 9,5 eura na 20,4 eura. Tento vývoj staví do nepříjemné pozice produkci z uhelných elektráren, která přestává být rentabilní. Navíc do roku 2030 bude muset být v rámci Evropské unie produkováno 32 procent elektřiny prostřednictvím obnovitelných zdrojů, což je například pro výrobu elektřiny v České republice značně ambiciózní plán, který si vyžádá masivní investice s dopady na koncovou cenu elektřiny.
[sc:articleform id=1 articleid=841]
Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS
Líbil se Vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli