investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti
Víc než na termíňáku

Ranní zpravodaj: Akcie na Wall Street se v úterý prodávaly

04.10.2023
S&P500akcieburzadluhopisydow jonesnasdaq

Americký výrobce čipů Intel chce uvést na burzu svou další divizi

04.10.2023
akcieintelipotechnologie

Ranní zpravodaj: Akcie v pondělí skončily smíšeně

03.10.2023
S&P500akcieburzanasdaqusa

Evropa podle ruského Gazpromu nemá dost plynu a může čelit potížím

03.10.2023
evropagazpromkomodityplyn

Zápis ze zářiového zasedání Fedu ukázal pokračující odhodlání obnovit cenovou stabilitu

13.10.2022

Zápis potvrdil, že hlavním cílem Fedu zůstává omezení inflace. Nejistota kolem rusko-ukrajinského konfliktu bude nadále přispívat...

KLÍČOVÉ ÚDAJE

  • Zápis ze zasedání Federálního výboru pro otevřený trh (FOMC) ve dnech 20. až 21. září 2022 ukázal, že omezení inflace má pro Fed i nadále prvořadý význam.
  • Pokud jde o vývoj ekonomiky, členové výboru poznamenali, že nedávné ukazatele poukázaly na mírný růst výdajů a výroby. V posledních měsících byl nárůst pracovních míst silný a míra nezaměstnanosti zůstala nízká. Inflace zůstala vysoká, odrážející nabídku a poptávku. "Nerovnováhy související s pandemií, vyššími cenami potravin a energií a širšími cenovými tlaky."
  • Členové výboru předpokládali, že k dosažení cílů výboru by bylo vhodné „pokračující navyšování cílového rozpětí sazby federálních fondů“. Navíc, vzhledem k přetrvávajícím inflačním tlakům, mnoho členů výboru zvýšilo svá očekávání úrovní klíčových sazeb nezbytných k tomu, aby se inflace vrátila zpět k dlouhodobému 2procentnímu cíli Fedu. Účastníci se nicméně domnívají, že jakmile bude dosaženo omezující úrovně, bude zachována, dokud nebude jasný důkaz, že inflace začala ustupovat.


KLÍČOVÉ DŮSLEDKY

Zápis potvrdil, že hlavním cílem Fedu zůstává omezení inflace. Nejistota kolem rusko-ukrajinského konfliktu bude nadále přispívat k proinflačnímu riziku. Zatímco podmínky na trhu práce zůstávají napjaté, v posledních ekonomických datech došlo ke znatelnému zpomalení, což je v souladu s očekáváním Fedu. Cesta k obnovení cenové stability je nicméně nejistá, protože měnová politika funguje se zpožděním, což ještě více zmírní ekonomickou aktivitu, než začne inflace klesat.

Se setrvale vysokou inflací a klesající ekonomickou aktivitou v první polovině roku 2022 se obavy z recese stále propisují do celkového sentimentu, a to jak domácností, tak i firem a institucí, přičemž některé průzkumy ukazují, že pravděpodobnost recese během příštích 12 měsíců se pohybuje kolem 50 %. Tyto obavy se nadále odrážejí v rozpětí mezi 10letými a 2letými výnosy státních dluhopisů USA, které zůstává v záporných hodnotách. Očekáváme, že Fed bude pokračovat ve zvyšování sazeb na hlainu 4,5 – 4,75 %, než se jejich růst pozastaví, aby Fed mohl vyhodnotit dopady MP na ekonomickou aktivitu a inflaci.Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top