investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

Ranní zpravodaj: Americké akcie se ve čtvrtek vyvíjely smíšeně

14.06.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Tesla musí Cybertruck uzpůsobit pro vstup na evropský trh

14.06.2024
EVautoevropatesla

Čínská odveta za cla by dopadla na Mercedes, BMW, VW, Porsche a Ferrari

14.06.2024
autoevropačína

Ranní zpravodaj: Fed udržel sazby na stabilní úrovni v rozmezí 5,25-5,50 %

13.06.2024
akcieekonomikateslausa

Výrobce čipů TSMC zvýšil čtvrtletní tržby i zisk

18.04.2024

TSMC těží ze silné poptávky po čipech pro aplikace využívající umělou inteligenci...

Tchajwanská společnost Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC), která je největším smluvním výrobcem čipů na světě, zvýšila v prvním čtvrtletí zisk i tržby. Oznámila to dnes firma. TSMC těží ze silné poptávky po čipech pro aplikace využívající umělou inteligenci (AI). Výsledky podniku překonaly očekávání analytiků, napsala agentura Reuters.

Tržby společnosti, která je významným dodavatelem amerických technologických firem Apple a Nvidia, v prvním čtvrtletí meziročně vzrostly o 16,5 procenta na 592,6 miliardy tchajwanských dolarů (zhruba 430 miliard Kč). Čistý zisk se zvýšil o 8,9 procenta na 225,5 miliardy tchajwanských dolarů (165 miliard Kč). Analytici podle průzkumu společnosti LSEG čtvrtletní zisk odhadovali pouze na 218,1 miliardy tchajwanských dolarů.

Investoři považují firmu TSMC za ukazatel vývoje v celém čipovém průmyslu. "Téměř všichni inovátoři v oblasti AI spolupracují s TSMC s cílem řešit nenasytnou poptávku po energeticky účinném výpočetním výkonu, která souvisí s AI," uvedl šéf podniku C.C. Wei. "Poptávka po datových centrech souvisejících s AI je opravdu velmi silná," dodal.

Společnost TSMC dnes potvrdila, že v letošním roce hodlá investovat 28 až 32 miliard amerických dolarů (zhruba 660 až 760 miliard Kč). Dodala, že 70 až 80 procent investic by mělo směřovat do pokročilých technologií. Loni firma oznámila, že hodlá v Německu postavit svou první evropskou továrnu. Dodala, že výstavbu hodlá zahájit ve druhé polovině letošního roku a výrobu plánuje spustit do konce roku 2027.


Zdroj: ČTK

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top