investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

Ranní zpravodaj: Index S&P 500 ztratil přibližně 0,2 %

21.06.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Francouzský luxusní koncern LVMH expanduje do restauračního odvětví

21.06.2024
akviziceevropainvestice

Honeywell koupí za 1,9 miliardy USD technologickou firmu CAES Systems

20.06.2024
akviziceinvesticetechnologieusa

Výrobce čipů Nvidia se stal nejhodnotnější firmou na světě

19.06.2024
AIakcieburzanvidia

Vláda prodloužila program Antivirus do konce roku

14.10.2020

Vláda prodloužila poskytování jednoho z příspěvků z programu Antivirus do konce roku...

Vláda prodloužila poskytování jednoho z příspěvků z programu Antivirus do konce roku, a to příspěvku A. Firmám, které musely zavřít, stát proplatí celé mzdy s odvody až do 50.000 korun. Na twitteru to oznámila ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Dosud podniky, na které dopadla nařízená omezení, mohly do konce října získat 80 procent výdělku lidí v uzavřených provozech či náhrad mezd v karanténě do 39.000 korun superhrubé mzdy. Náměstkyně ministerstva práce pro zaměstnanost Kateřina Štěpánková ČTK řekla, že se prodlužuje do konce roku také vyplácení příspěvků na část náhrady v karanténě, výše se ale nemění.

"My jsme dnes schválili, prodloužili a modifikovali program Antivirus, a to režim A - pouze ale v té oblasti, která se týká těch firem, které jsme z rozhodnutí vlády z důvodů epidemiologických zavřeli," řekla na tiskové konferenci Maláčová. Pokud je podle ní uzavřená restaurace, stát jejím zaměstnancům uhradí celou superhrubou mzdu do 50.000 korun, a to zpětně od října. "Nechceme, aby firmy propouštěly. Chceme stále udržet tu velmi slušnou nezaměstnanost, kterou ČR má," dodala ministryně.


Ze zveřejněných informací nebylo jasné, zda se prodloužení vyplácení týká i karantény. Maláčová ji nejdřív zmínila v tweetu, v němž schválení oznámila. Ten pak smazala. V novém tweetu už zmínka o karanténě není. Z vyjádření na tiskové konferenci vyplývá, že by se protažení výplaty do konce roku mělo týkat jen uzavřených provozů. V materiálu pro jednání vlády, který ministerstvo práce připravilo a který má ČTK k dispozici, rozdělení podpory pro uzavřené provozy a při karanténě není.


Náměstkyně Štěpánková ČTK řekla, že stát bude ale pokračovat i ve vyplácení části náhrad pro lidi v karanténě, a to ve stejné výši jako dosud. "Je to důležitý prvek programu Antivirus. Karantén přibývá," poznamenala Štěpánková. Podle ní příspěvek při karanténě z Antiviru bude mít dál označení A, navýšený příspěvek pro zavřené provozy má nově označení Plus.


Česko je od 5. října v nouzovém stavu. Vláda ho vyhlásila na 30 dní. Nejdřív platila omezení provozu. Od pondělí pak musela kulturní zařízení zavřít. Uzavřené jsou i zoologické zahrady, bazény či fitness centra. Restaurace nejsou otevřené ode dneška, mohou mít do 20:00 jen výdejové okénko.


Podle ministerstva práce by výdaje mohly za listopad a prosinec činit 1,9 miliardy korun. Za říjen se může vydat asi 3,6 miliardy korun na mzdové příspěvky asi pro 230.000 zaměstnanců, spočítalo ministerstvo.


Svaz průmyslu prodloužení Antiviru A vítá. "Na druhou stranu vyzýváme vládu, aby důkladně přehodnotila prodloužení Antiviru B. Vládní protiepidemiologická opatření dopadají i na firmy a provozy, které nejsou uzavřeny přímo z rozhodnutí státu, ale spadají třeba do dodavatelského řetězce. Není pro nás přijatelné, aby některým podnikům stát uhradil prakticky 100 procent nákladů po dobu uzavření a ostatní hodil přes palubu," uvedl viceprezident Svazu průmyslu Jan Rafaj.


Z programu Antivirus se vedle "áčka" vyplácí ještě příspěvek B, kterým stát dorovnává 60 procent náhrady mzdy při omezení výroby a služeb kvůli výpadku surovin, pracovníků či poptávky do 29.000 korun superhrubé mzdy. Poskytovat se má do konce října. S prodloužením projednávaný materiál nepočítá. Resort práce v podkladech pro vládu uvedl, že je ale případné obnovení této podpory možné podle potřeby. Třetí podporou z Antiviru s označením C bylo odpuštění odvodů firmám do 50 zaměstnanců za červen až srpen. Dokument pro vládu toto opatření neobsahuje. Maláčová ČTK řekla, že o případném prodloužení příspěvků B a prominutí odvodů menším firmám se bude ještě jednat příští týden.


Odbory a zaměstnavatelé opakovaně požadovali, aby program Antivirus zůstal aspoň do konce roku, než se přijme systémový kurzarbeit. Vláda jeho zavedení naplánovala od listopadu. Na jeho pravidlech se však několik týdnů nemohla shodnout. Její výsledný model odboráři a podnikatelé kritizují. Premiér Andrej Babiš (ANO) přiznal, že se návrh nepovedl. Teď je novela ve Sněmovně. Opoziční strany ji chtějí upravit.


Zdroj: ČTK"Naše ekonomika dostane další tvrdou ránu. Zatímco do první vlny pandemie jsme vstupovali po dlouhém hospodářském růstu a naše země měla vynikající makroekonomické ukazatele, do druhé vlny vstupujeme značně vyčerpaní. Následky proto mohou být daleko horší. Navíc lidé postupně ztrácí motivaci, protože nevědí, kolik vln ještě přijde."

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top