investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti
Víc než na termíňáku

Ranní zpravodaj: Americké akcie se v pondělí odrazily ode dna

23.04.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy

23.04.2024
akciebankamonetatržbyčesko

Čistý zisk automobilky GM v prvním čtvrtletí vzrostl o 24,4 procenta

23.04.2024
akcieautotržbyusa

Ranní zpravodaj: Index S&P 500 skončil v pátek pod úrovní 5 000 bodů

22.04.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Více pracovních míst, méně ropy, stabilizace, nebo dokonce změkčení MP v nedohlednu

09.10.2022

Týdenní report analytika BHS

KLÍČOVÉ ÚDAJE

  • Poslední zpráva o vývoji trhu práce (NFP) před listopadovým zasedáním Federálního rezervního systému ukázala, že v září bylo přidáno 263 tisíc pracovních míst, čímž se míra nezaměstnanosti opět snížila na 3,5%.
  • ISM PMI ve výrobě a službách naznačují, že poptávka po zboží se rychle zpomaluje, zatímco poptávka po službách zpomaluje postupně a dosud se drží relativně silného základu.
  • Snížení dodávek ropy, které tento týden signalizoval OPEC+, zvýší ceny energií (VIZ KOMENTÁŘ DÁLE V TEXTU), což federálnímu rezervnímu systému způsobí další problémy na jeho cestě k cíli.


VÍCE PRACOVNÍCH MÍST, MÉNĚ ROPY, STABILIZACE, NEBO DOKONCE ZMĚKČENÍ MP V NEDOHLEDNU

První týden třetího čtvrtletí byl z velké části soustředěn kolem podmínek na trhu práce a jejich potenciálního dopadu na politický postoj Federálního rezervního systému na jeho listopadovém zasedání za čtyři týdny. Nižší počet volných pracovních míst, vyšší počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti a zpomalující růst počtu pracovních míst poskytly určité důkazy o změkčujícím se trhu práce, ale nižší míra nezaměstnanosti a solidní růst mezd zamlžily souhrnný výhled. Akciové trhy se vzpamatovaly, aby zahájily týden s nadějí na "obrat Fedu", než v pátek definitivně propadly, protože zpráva NFP zvýšila výnosy a utlumila vyhlídky na méně agresivní Fed. S&P 500, na týdenní bázi, zakončil +1,51%, zatímco výnos desetiletých státních dluhopisů sedí na 3,89%.
Data o Počtu nově vytvořených pracovních míst mimo zemědělský sektor završily týden a mírně překonaly očekávání trhu s 263 tisíci pracovními místy přidanými v září. Míra nezaměstnanosti klesla o 0,2 procentního bodu zpět na červencové minimum 3,5 %, protože pracovní síla zůstala prakticky beze změny oproti srpnové úrovni. V kombinaci se stabilním růstem průměrných hodinových výdělků o 0,3 % meziměsíčně (m/m) je jasné, že trh práce zůstává silný – sentiment finančních trhů zůstává i nadále negativní, a nyní započítává do cen aktiv čtvrté zvýšení IRs o 75 bazických bodů na listopadovém zasedání Fed FOMC s 80% pravděpodobností.
Na začátku týdne jsme zaznamenali pokles počtu pracovních míst za srpen o 10 % a dosáhli nejnižší úrovně od června 2021. To snížilo poměr volných pracovních míst k nezaměstnaným osobám na 1,67, což je nejnižší úroveň od listopadu 2021 (graf 3). To uvítá Jerome Powell, který na své zářijové tiskové konferenci poznamenal, že tento poměr byl mimořádně vysoký. Žádosti o podporu v nezaměstnanosti také vykazovaly známky změkčení s nárůstem o 15,3% minulý týden, i když to jen vrací úroveň žádostí zpět tam, kde byla před měsícem. Celkově bude muset trh práce dále změkčit, aby se inflace udržitelně vrátila do cílového pásma Fedu.

Jedním ze sektorů, který vykazuje jasné známky zpomalení, je výroba, přičemž výrobní index nákupních manažerů ISM se rychle blíží kontrakčnímu teritoriu (graf 4). Index v září klesl o 1,9 procentního bodu na 50,9 a dosáhl nejnižší úrovně od května 2020. Zpomalení poptávky přispělo k nižšímu výsledku, kdy se snížily jak nové objednávky, tak nové vývozní objednávky. Část této poptávky se přesunula do sektorů služeb, přičemž index nákupních manažerů ISM services zůstává v expanzivním teritoriu, i když i on vykazuje určité známky zpomalení. Zatímco zářijové údaje mírně předčily očekávání na úrovni 56,7, zpomalení nahromaděných objednávek i nových objednávek by mohlo naznačovat první známky vrcholící poptávky po službách.

Mezinárodní události tohoto týdne budou dále komplikovat již tak obtížnou pozici Fedu, přičemž OPEC+ signalizuje, že omezí produkci ropy o 2 miliony barelů denně (bpd). Národní ceny plynu, které v posledních několika týdnech rostly, pravděpodobně dále porostou a vrátí se k pozitivním příspěvkům k celkové inflaci. Údaje CPI za září příští týden poskytnou lepší obraz o nedávném vývoji na cenové frontě, ale za současného stavu Fed pravděpodobně zůstane rozhodný ve svém současném jestřábím postoji.OPEC+

KLÍČOVÉ ÚDAJE

  • OPEC+ signalizuje velké snížení produkce, aby podpořil ceny komodity při výhledu na snižující se poptávku ze strany Číny
  • Uprostřed klesajících projekcí globální poptávky a s cílem vyvážit riziko přetlaku na trzích s ropou se OPEC+ rozhodl redukovat denní produkci o dva miliony barelů (bpd) z v srpnu požadované úrovně produkce.
  • Vzhledem k tomu, že snížení produkce je založeno na srpnových cílových úrovních a protože velká část členů již produkuje pod cíli OPEC+, skutečné snížení globální nabídky bude menší než uváděné dva miliony barelů. Skutečně, konečný výsledek se bude pravděpodobně pohybovat kolem 900 tisíc bpd.
  • Rusko a Saúdská Arábie vedly jednání o podstatném snížení stávající produkce, přičemž obě měly za cíl snížení o 526 000 barelů denně.
  • Omezení produkčních cílů přichází na pozadí snah OPEC+ podpořit ceny v setrvale se zhoršujícím makroekonomickém prostředí. Obavy, že by zpomalení globální poptávky stáhlo cenu WTI níže, než o 37 % z jejího vrcholu v červnu, kterého bylo dosaženo v září, byly sdružením producentů ropy promítnuty i do jeho rozhodnutí.


KLÍČOVÉ DŮSLEDKY

I když je dosažení snížení produkce o dva miliony bpd nepravděpodobné, polovina tohoto množství pravděpodobně převrátí trh s ropou do oblasti s převisem poptávky, protože ekonomický růst mířící do roku 2023 zpomaluje. Globální trhy s ropou jsou od července přebytkové, odhady na září ukazují přebytek zhruba 1 milion bpd.

Je pozoruhodné, že produkce OPEC+ trvale zaostává za cílem, přičemž odhady zářijové produkce registrují zhruba 1,3 milionu bpd pod požadovanou úrovní. USA reagovaly na podprodukci využitím svých strategických ropných rezerv (SPR). Úterní prohlášení tiskové tajemnice Karine Jean-Pierre však jasně naznačilo, že žádná další reakce – další využití SPR – v reakci na středeční rozhodnutí OPEC + nepřijde. Zásoby SPR se snižují a od poloviny července klesly o 36 %.

Na obzoru se rýsují další rizika. 27 členských států EU ve středu oznámilo nový balíček sankcí proti Rusku. Ve snaze omezit globální

narušení dodávek nové sankce umožní firmám obchodovat ruskou ropu, pokud by se ropa prodávala pod cenovým stropem. Riziko plynoucí ze zavedení cenového stropu je oboustranné, protože Rusko může reagovat dobrovolným stažením další produkce z trhů, aby zvýšilo ceny.

Globální makroekonomické pozadí stále oslabuje díky jestřábí měnové politice. Pro trhy s ropou by vyšší ceny v blízké budoucnosti mohly znamenat zvýšenou destrukci poptávky v roce 2023. Zastáváme názor, že i přes jakékoli krátkodobé oživení existuje omezený potenciál růstu cen směřujících do roku 2023, nicméně domníváme se, že energetický průmysl, zejména ropný, bude realizovat výrazné tržní šance, protože i aktuální ceny, respektive nedávná minima, saturují finanční výkonnost firem více než dobře.

V reakci na rozhodnutí OPEC+ ceny ropy vzrostly o cca 11% na mezitýdenní úrovni.