investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

Ranní zpravodaj: Akcie opět končí obchodní týden v zelených číslech

20.05.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Již rok klesají ceny zemědělských výrobců

20.05.2024
cenaprůmyslvýrobačesko

Optimální investiční portfolio do příštích let

20.05.2024
akciedluhopisyinflaceinvesticetechnologie

Ranní zpravodaj: Dow Jones se poprvé v historii dotkl hranice 40 000 bodů

17.05.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Velkolepá sedmička na americkém trhu vysílá nejednoznačné signály

26.10.2023

Hospodářské výsledky velkolepé sedmičky investory příliš nenadchly...

Velkolepá sedmička – zhoršující se a matoucí příběh

Takzvaná velkolepá sedmička technologických společností, která byla hnacím motorem letošní akciové rallye v USA, vykazuje neuspokojivé výsledky, což již snížilo jejich tržní hodnotu o více než 200 miliard dolarů a hrozí korekcí indexu S&P 500. Vlastník společnosti Google – Alphabet Inc., Tesla Inc. a mateřská společnost Facebooku Meta Platforms Inc. se po zveřejnění zpráv propadly, jediným světlým bodem je Microsoft Corp. Akcie Alphabetu se propadly, když cloudová jednotka společnosti vykázala menší než očekávaný zisk. Společnost Tesla Inc. nedosáhla na zisky a odložila své plány ohledné výstavby nové továrny v Mexiku. Generální ředitel Elon Musk komunikoval velmi složitou situaci a složitý poslední kvartál v roce, investoři v reakci výrazně ztrestaly akcie společnosti zhruba 15% výprodejem.

Společnost Amazon.com Inc. zveřejní výsledky po čtvrtečním uzavření. Opční trh předpokládá jednodenní pohyb akcií o 8 % jedním nebo druhým směrem – ve hře je tak dalších přibližně 100 miliard USD. Výsledky společnosti Meta ovlivní trh při zahájení čtvrtečního obchodování. Akcie v předobchodní fázi klesly o 2,4 % poté, co gigant sociálních médií zmařil naděje investorů na obnovu růstu tržeb z reklam. Zbývající dvě společnosti – Apple Inc. a Nvidia Corp. - budou reportovat výsledky až příští měsíc.

Zisky velkých technologických společností nesledují jasný příběh, což znejišťuje akciové trhy. Pohled na výsledky společnosti Microsoft investorovi napoví, že výdaje mezi podniky se možná opět zvedají a pokles výdajů na cloudové služby dosáhl svého dna. Když se podíváme na výsledky společnosti Google, zjistíme, že je to naopak. Kolem trhu se objevuje řada protichůdných signálů. Proto jsou trhy tak nervózní a nejisté a v důsledku toho index Nasdaq Composite ve čtvrtek zažil nejhorší jediný den obchodování za zhruba osm měsíců, kdy se propadl o 2,4 % během seance. Těchto sedm společností bylo letos středem pozornosti na akciovém trhu, přičemž velký zájem o umělou inteligenci podpořil akcie mnoha z nich. Optimismus však kvůli vyšším dluhopisovým výnosům a válce na Blízkém východě slábne. Index S&P 500 se od svého maxima z roku 2023 propadl již o 9 % a 10% pokles je definován jako korekce na býčím trhu. Ale i přesto indexy S&P 500 a obzvlášť technologický Nasdaq Composite pravděpodobně rok zakončí ve výrazném zisku.

Zisky společností se odměňují méně a trestají přísněji

Investoři nyní méně odměňují překonání výsledků, a naopak více trestají nedosažení na očekávaná čísla. Podle investičního poradce Evercore ISI 128 společnosti indexu S&P 500, které překonaly očekávání jak u zisku na akcii, tak u tržeb, zaznamenaly následující den růst svých akcií o 0,3 %. Ovšem za posledních 5 let činil průměrný růst o 1 % výše. Společnosti, které nesplní očekávání jak v horním, tak v dolním řádku, zaznamenávají následující den pokles svých akcií o téměř 5 %. Za posledních pět let se tento pohyb v průměru blížil 3,1 %. Investoři tak se svým kapitálem zachází konzervativněji. 

Timur Barotov, analytik BHS

„Hospodářské výsledky velkolepé sedmičky investory příliš nenadchly. Zisky společností se nyní odměňují méně a trestají přísněji, investoři se svým kapitálem zachází konzervativně.“

Timur Barotov, analytik BHS

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top