investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti
Víc než na termíňáku

Ranní zpravodaj: Index Nasdaq Composite ve čtvrtek uzavřel růstem o 0,9 %

01.03.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Ranní zpravodaj: Americké akcie ve středu ustoupily

29.02.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Akciový trh ignoruje realitu - sektorová analýza

29.02.2024
akcieburzaekonomikausa

Rakouská Erste Group loni zvýšila zisk o 39 procent

29.02.2024
akciebankaevropatržby

Velké americké banky si v závěru roku vedly rozdílně

12.01.2024

Finanční domy v USA těží z toho, že americká centrální banka zvyšovala základní úrokovou sazbu...

Velké americké banky si v závěru loňského roku vedly nejednoznačně. Wells Fargo ve čtvrtém čtvrtletí meziročně zvýšila čistý zisk na 3,45 miliardy dolarů (77,8 miliardy Kč), pomohly jí zejména nižší náklady. Bance JP Morgan Chase & Co zisk ve stejném období meziročně klesl na 9,31 miliardy USD, protože musela doplnit státní pojistný fond. Tento fakt měl podíl i na slabším výsledku Bank of America, jejíž zisk se ve čtvrtletí snížil na 3,1 miliardy dolarů. Banka Citigroup ze stejného důvodu vykázala ztrátu 1,8 miliardy dolarů.

Finanční domy v USA těží z toho, že americká centrální banka (Fed) zvyšovala základní úrokovou sazbu, a banky tak mohly dlužníkům účtovat vyšší úroky. Vzhledem k tomu, že účastníci trhu předpovídají v letošním roce snížení sazeb, úrokové výnosy bank by mohly začít klesat. Wells Fargo proto varovala, že čistý úrokový výnos, což je rozdíl mezi tím, co banky vydělají na úvěrech a co zaplatí vkladatelům, by letos mohl být o sedm až devět procent nižší než před rokem.

"Naše obchodní výsledky jsou i nadále citlivé na úrokové sazby a stav americké ekonomiky, ale jsme přesvědčeni, že opatření, která přijímáme, povedou k vyšším výnosům v průběhu celého cyklu," uvedl generální ředitel banky Wells Fargo Charlie Scharf.

Banka v období od října do konce prosince zvýšila výnosy o dvě procenta na 20,5 miliardy dolarů. Wells Fargo patří do skupiny bankovních gigantů, kteří musejí doplnit státní pojistný fond. Po krachu tří regionálních bank z něj odešlo 16 miliard dolarů.

Asi tři miliardy dolarů odeslala do pojistného fondu banka JP Morgan. Za celý rok přesto vykázala rekordní zisk 49,6 miliardy dolarů. Vnosy ve čtvrtletí zvýšila o 12 procent na 38,57 miliardy dolarů.

Bank of America vložila do vládního pojistného fondu 3,7 miliardy dolarů. Na jejím nižším čtvrtletním zisku měl podíl i slabší čistý úrokový výnos, který klesl o pět procent na 13,9 miliardy USD.

Ke ztrátě Citigroup ve čtvrtletí přispěly kromě státního pojistného fondu i zásoby peněz, které si odložila na krytí měnových rizik v Argentině a v Rusku. Citigroup je po JP Morgan a Bank of America třetí největší bankou ve Spojených státech.


Zdroj: ČTK

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top