investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

Německý antimonopolní úřad zkoumá vliv Microsoftu na hospodářskou soutěž

28.03.2023
microsoftpodnikáníregulace

Společnost Alibaba se plánuje rozdělit na šest samostatných divizí

28.03.2023
akciealibababurzačína

Banky zpřísní úvěrové podmínky a urychlí tak příchod recese

27.03.2023
bankaekonomikausa

Banka First Citizens převezme vklady a úvěry zkrachovalé SVB

27.03.2023
akvizicebankainvesticeusa

USA: Osobní výdaje v září byly vyšší než se očekávalo

29.10.2022

Příjmy rostly v souladu s odhady trhu...

KLÍČOVÉ ÚDAJE

  • Osobní příjem se v září meziměsíčně zvýšil o 0,4 % (m/m), v souladu s očekáváním trhu. Mzdy a platy vzrostly o solidních 0,6 % m/m, zatímco osobní příjmy z aktiv vzrostly o 0,4 % m/m. Reálný osobní disponibilní důchod z hlediska inflace a daní v září stagnoval.
  • Osobní spotřeba od srpna zrychlila, vzrostla o 0,6 % a překonala konsensuální předpoklad na 0,4 %. V reálném vyjádření se výdaje zvýšily o 0,3 %, přičemž k celkovému číslu přispěly rovnoměrně jak zboží, tak služby, které vzrostly o 0,4 % a 0,3 % m/m. Výdaje na zboží krátkodobé spotřeby vzrostly o 0,6 %, zatímco zboží dlouhodobé spotřeby vzrostlo o 0,1 %,když se odrazilo od poklesu o 0,3 % v srpnu.
  • Míra osobních úspor meziměsíčně klesla o 0,3 procentního bodu na 3,1 %.
  • Inflace měřená deflátorem osobní spotřeby se meziročně nezměnila a zůstala na 6,1 %, zatímco jádrová inflace PCE (bez potravin a energií) vzrostla na 5,1 % (ze 4,9 %). Obě přišly o desetinu procentního bodu méně, než se očekávalo.


KLÍČOVÉ DŮSLEDKY

Po včerejší předběžné zprávě o HDP, která poskytla čtvrtletní údaje o růstu, nabídly dnešní měsíční údaje další podrobnosti o vývoji výdajů ve třetím čtvrtletí. Měsíční výdaje na služby nepatrně zpomalily, zatímco výdaje za zboží v posledním měsíci čtvrtletí zrychlily. V posledním čtvrtletí roku 2022 budou spotřebitelé čelit mnoha negativním faktorům, včetně prudce rostoucí inflace, vysokých úrokových sazeb a značnému poklesu bohatství, což by vše mělo nadále negativně ovlivňovat růst výdajů.

K regresním faktorům se přidává nedávné zpomalení růstu reálných příjmů, které jen pomohlo dále narušit kupní sílu  spotřebitelů. Po ročních srovnávacích revizích údajů z národních účtů se průměrná míra spotřebitelských úspor snížila z 5,3 % na 3,7 %, což vedlo ke snížení odhadů nadměrných úspor na méně než 1,5 bilionu USD ve třetím čtvrtletí. I když jsou úspory domácností o 10 % nižší, než se původně předpokládalo, mají před prázdninovou sezónou stále určitou rezervu, i když se nabízí teze, že spotřeba bude uváženější a v některých případech odložená, protože výdaje pravděpodobně zůstanou ve 4. čtvrtletí 2022 pod trendovým tempem růstu, i když s velkou pravděpodobností o pouhé pouze 1,0 % (v ročním vyjádření).
Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top