investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

Ranní zpravodaj: Americké akcie v úterý uzavřely v zeleném s rekordními maximy

22.05.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Divize Amazonu investuje 15,7 miliardy eur do datového centra

22.05.2024
amazonevropainvestice

Apple možná získával minerály z konfliktních oblastí Konga

22.05.2024
applevýroba

Ranní zpravodaj: Nasdaq Composite dosáhl rekordního závěru

21.05.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusazlato

Účet mírné zimy. Lidé ušetří až sedm tisíc korun

04.04.2014

Podle odborníků se domácnosti nemusejí obávat, že by energetici kompenzovali letošní nižší spotřebu zvýšením cen pro příští sezonu. Letošní mírná zima ušetřila většině domácností až tisíce korun na výdajích za energie.

Podle odborníků se domácnosti nemusejí obávat, že by energetici kompenzovali letošní nižší spotřebu zvýšením cen pro příští sezonu. Letošní mírná zima ušetřila většině domácností až tisíce korun na výdajích za energie. Majitelé rodinných domů s kotlem na zemní plyn by dokonce mohli mít účet levnější až o sedm tisíc korun. Odborníci oslovení online deníkem Aktuálně.cz se přitom neobávají, že by nižší odběry vedly dodavatele energií ke snaze "vykompenzovat" si letošní nižší tržby zvýšením cen pro příští sezonu.

Spotřeba tepla klesla o víc než desetinu

Spotřeba tepla v končící topné sezoně klesla podle Teplárenského sdružení o více než desetinu. Domácnosti, které odebírají teplo z tepláren, tak uspoří za letošní topnou sezonu několik tisíc korun. V letošním květnovém vyúčtování ale takovou úsporu neuvidí. „Toto vyúčtování bude totiž za celý kalendářní rok 2013 a ten byl teplotně chladnější,“ říká mluvčí Teplárenského sdružení Pavel Kaufmann.

Končící topná sezona byla podle energetiků v průměru o 2,5 stupně Celsia teplejší než ta předchozí. "Abychom měli pokojovou teplotu 21 stupňů, stačilo nám během topné sezony o 12,7 procenta tepla méně než loni,“ vypočítává analytik srovnávače CenyEnergie.cz Petr Woff.

Běžná domácnost, která je napojena na teplárny a ročně za teplo platí 22 tisíc korun, tedy podle Wolfa díky atypickému průběhu zimy ušetří až 2800 korun. "Ovšem některé teplárny si účtují nejen spotřebované teplo, ale také poplatek za rezervované teplo, který je předem daný. Například v Praze tak letos průměrná domácnost ušetří asi 1500 korun,“ vysvětluje Woff.

Úsporu zvýší levnější dodavatel

Podobné paušální měsíční poplatky hradí také lidé v případě zemního plynu. Přesto asi 80 procent celkové ceny závisí na výběru dodavatele a spotřebě.

Například průměrná pražská modelová domácnost, žijící v průměrně velkém bytě, která topí plynem, oproti loňské topné sezoně uspoří až 15 procent.

Při spotřebě 22 MWh a cenách za plyn v rozmezí od 950 do 1200 korun za MWh půjde tedy o úsporu až 3000 korun.

"Samozřejmě je důležité, jaké množství plynu domácnost spotřebuje, ale zpravidla se jedná o úsporu ve spotřebě plynu v kategorii topení, neboť vaření a ohřev vody zemním plynem nemá takový vliv na úsporu, protože vaříme a ohříváme vodu neustále,“ říká Zbyněk Laisek ze společnosti z firmy Financial Solutions and Services, která provozuje porovnávač cen HNPenize.cz.

Výše úspory podle něj závisí i na tom, jakého dodavatele plynu si domácnost vybrala. "Pokud bychom počítali se sníženou spotřebou o 19,5 MWh, poté může činit konečný účet u nejvýhodnějšího dodavatele 24 723 Kč oproti běžnému dodavateli 28 032 Kč,“ dodává Laisek.

Rodinný domek: úspora až sedm tisíc

Pro mimopražské domácnosti, které žijí v rodinném domku a topí plynem, může příznivá topná sezona znamenat nižší účty za plyn dokonce až o sedm tisíc korun. "V tomto případě můžeme počítat s roční spotřebou 32 megawatthodin. Klienti tedy za rok uspoří téměř pět megawatthodin. V závislosti na průměrné ceně za megawatthodinu plynu je tedy možné počítat s úsporou zhruba 5300 až 7000 korun v porovnání s minulou zimou,“ vypočítává Laisek.

Ještě levnější elektřina

A jak na tom budou domácnosti využívající k vytápění elektřinu?

"Lidé bydlící v menším bytě na malém městě a topící elektřinou ušetří obdobně jako v ostatních případech, tedy kolem 10 až 15 procent,“ říká Laisek. Zdůrazňuje, že do této úspory není zahrnut pokles ceny silové elektřiny ani snížení ceny regulované části, které snížily konečnou cenu elektřinu od letošního ledna.

Pokud se v tomto modelovém případě počítá s běžnou spotřebou 15 MWh, uspoří v končící topné sezoně zákazníci 2 MWh. V přepočtu na koruny to znamená 4000 až 5000 korun na elektřině. Samozřejmě i zde podle Laiska záleží na výběru dodavatele. "S výběrem nejvýhodnějšího dodavatele může činit konečný účet za elektřinu 37 471 korun oproti běžnému dodavateli, u kterého zákazník zaplatí 40 780 korun. Pokud ještě započteme pokles spotřeby díky mírné zimě, mohou domácnosti nejlevnějšímu dodavateli zaplatit 33 174 korun, zatímco běžnému dodavateli by hradily 36 067 korun," uvádí další příklad Laisek.

Odborníci: Zdražení nehrozí

Podle oslovených odborníků se domácnosti nemusí obávat, že by energetici kompenzovali letošní nižší spotřebu zvýšením cen pro příští sezonu.

"V krátkodobém horizontu je to málo pravděpodobné. Pokles spotřeby tepla, a tedy pokles odběru tepla by se měl více méně stejnou měrou projevit poklesem odběru plynu nebo uhlí, a tedy i poklesem vstupních nákladů tepláren,“ domnívá se analytik společnosti BH Securities Petr Hlinomaz.

"Vzhledem k tomu, že většina energetických firem působí v oboru dlouhodobě, budou mít s teplotními výkyvy dostatečné zkušenosti a možná vytvářejí i nějaké finanční rezervy,“ dodává.

Podobně to vidí i jednatel poradenské společnosti ENA Jiří Gavor. Snížení spotřeby a tím zvýšení nabídky ovlivňuje podle něj ceny na komoditních burzách směrem dolů, a to včetně nákupů pro další období. „V tomto ohledu bych se zvyšování cen komodity nebál,“ ubezpečuje. To, že se lidé nemusí bát navyšování cen, potvrzuje i největší tuzemský dodavatel plynu, skupina RWE, který v letošní zimě zaznamenal desetinový pokles spotřeby.

"U zákazníků RWE evidujeme v důsledku teplotně nadprůměrných měsíců ledna a února pokles spotřeby o téměř jedenáct procent. Jaký to bude mít ve finále dopad na celkové tržby v letošním roce, je předčasná otázka. O změnách cen nicméně neuvažujeme, nevidíme pro to žádné důvody," říká mluvčí skupiny RWE Martin Chalupský.

Výpadky spotřeby díky teplé zimě nebudou podle Jiřího Gavora ani důvodem pro navyšování regulované části cen energií. "Regulátor zřejmě nebude brát v úvahu snížené toky distribuce elektřiny a plynu v důsledku pouze jedné mimořádně teplé zimy. Manévrovací prostor obchodníků je tedy značně omezen – k radosti nás spotřebitelů,“ uzavírá Gavor.

Zdroj: Aktuálně.cz

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top