investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

Německý antimonopolní úřad zkoumá vliv Microsoftu na hospodářskou soutěž

28.03.2023
microsoftpodnikáníregulace

Společnost Alibaba se plánuje rozdělit na šest samostatných divizí

28.03.2023
akciealibababurzačína

Banky zpřísní úvěrové podmínky a urychlí tak příchod recese

27.03.2023
bankaekonomikausa

Banka First Citizens převezme vklady a úvěry zkrachovalé SVB

27.03.2023
akvizicebankainvesticeusa

Stavebnictví se může dostat do mírné recese

07.10.2022

Stavební produkce v srpnu zaznamenala meziroční pokles o 0,4 procenta...

Stavební produkce v srpnu zaznamenala meziroční pokles o 0,4 procenta. Produkce v pozemním stavitelství se mírně zvýšila o 0,1 procenta. Produkce inženýrského stavitelství však meziročně klesla o 1,4 procenta. Přesto můžeme říct, že se stavební produkce pohybuje na podobné úrovni jako před rokem, kdy byly hlášeny solidní výsledky.

Stavební úřady v srpnu vydaly 7 425 stavebních povolení. To bylo o 9,1 procenta méně než o rok dříve. Orientační hodnota nově povolených staveb klesla o 6,3 procenta na 38 miliard korun. Počet zahájených bytů meziročně klesl o 12,0 procenta a počet dokončených bytů meziročně vzrostl o 60,9 procenta.

Na realitním trhu jsme v posledních měsících svědky mírného poklesu cen nemovitostí. Jednou z příčin je menší objem poskytovaných hypotečních úvěrů kvůli vysokým úrokovým sazbám. Tím, že z hypotečního trhu míří na realitní trh méně peněz, klesá poptávka po nákupu nemovitostí. To se zatím projevuje především snížením počtu uskutečňovaných transakcí. V případě, že tato situace bude přetrvávat delší dobu, může docházet k dalšímu poklesu cen nemovitostí.


Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

„Nižší zájem lidí o nákupy nemovitostí není dobrým signálem pro stavebnictví, kterému nadále rostou náklady na stavební materiály a pracovní sílu. Vyšší náklady bude obtížné promítat do cen nemovitostí, které mají tendenci mírně klesat.“

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top