investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

Ranní zpravodaj: Americké akcie v úterý uzavřely v zeleném s rekordními maximy

22.05.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Divize Amazonu investuje 15,7 miliardy eur do datového centra

22.05.2024
amazonevropainvestice

Apple možná získával minerály z konfliktních oblastí Konga

22.05.2024
applevýroba

Ranní zpravodaj: Nasdaq Composite dosáhl rekordního závěru

21.05.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusazlato

Ranní zpravodaj: Trh práce USA na začátku roku 2024 nadále překvapuje růstem

21.03.2024

Tržní události předchozího dne

Trh práce USA na začátku roku 2024 nadále překvapuje růstem. Na přímou otázku, zda silný trh práce zabrání Fedu snížit úrokové sazby, Powell odpověděl, že "ne, sám o sobě ne". Vysvětlil, že vzhledem k tomu, že nárůst na trhu práce přišel s nárůstem nabídky práce, rovná se to "větší ekonomice", nikoliv ekonomice, kde se zvyšují inflační tlaky. "V loňském roce jste viděli velmi silný nárůst počtu zaměstnanců a rychle klesající inflaci," řekl Powell.

Takže silný růst zaměstnanosti sám o sobě není důvodem k tomu, abychom se obávali inflace." Jerome Powell se také zabýval nedávnými údaji o inflaci, které byly vyšší, než se očekávalo. Ačkoli uvedl, že centrální banka je opatrná v zanedbávání údajů, které se jí nelíbí, lednové a únorové údaje o inflaci Powellovi jeho celkový příběh nezměnily. "Ve skutečnosti nezměnily celkový příběh, kterým je postupné snižování inflace na někdy hrbolaté cestě ke 2 %," řekl Powell. "Nemyslím si, že se tento příběh změnil." Akcie vzrostly poté, co Fed ponechal úrokové sazby na stejné úrovni a v souladu s očekáváním trhu plánoval v letošním roce tři snížení úrokových sazeb. Současně s oznámením své politiky Fed zveřejnil aktualizované ekonomické prognózy ve svém Souhrnu ekonomických projekcí (SEP). Pozoruhodné je, že v rámci této prognózy centrální banka zvýšila svůj výhled hospodářského růstu. Fed nyní vidí nominální HDP na konci roku 2024 na úrovni 2,1 %, což je nárůst oproti předchozí prognóze 1,4 %. Následnou rallye vedly cyklické sektory, které obvykle těží z rostoucí ekonomiky: Consumer Discretionary, Industrials a Materials vzrostly přibližně o 0,5 %. Fed na závěr svého dvoudenního zasedání ve středu udržel sazby na stabilní úrovni v rozmezí 5,25-5,50 %. Toto rozpětí centrální banka udržuje od července poté, co zvýšila sazby na nejvyšší úroveň za posledních 22 let.

Akcie společnosti Intel ve středu lehce vzrostly poté, co Bílý dům oznámil, že jí poskytne 8,5 miliardy dolarů prostřednictvím zákona CHIPS. Intel tvrdí, že z této finanční injekce budou financovány stavby, jako je rozsáhlý komplex, který společnost staví v Ohiu, závody v Arizoně a Novém Mexiku a výzkumné a vývojové středisko v Oregonu. Cílem zákona CHIPS Act ve výši 52,7 miliardy dolarů je vrátit výrobu polovodičů zpět do USA a snížit tak závislost země na jiných zemích, pokud jde o procesory, které pohánějí vše od chytrých telefonů a notebooků až po infrastrukturu a vojenské vybavení. "Dnešní den je pro USA a společnost Intel rozhodujícím okamžikem, neboť pracujeme na tom, abychom vytvořili další velkou kapitolu amerických polovodičových inovací," uvedl v prohlášení generální ředitel společnosti Intel Pat Gelsinger. "Umělá inteligence podporuje digitální revoluci a vše digitální potřebuje polovodiče. Podpora zákona CHIPS Act pomůže zajistit, aby společnost Intel a USA zůstaly v čele éry umělé inteligence, protože budujeme odolný a udržitelný dodavatelský řetězec polovodičů, který bude pohánět budoucnost naší země." 


Investiční upozornění

Analýzy slouží pouze pro informační účely a jsou poskytovány v rámci informační podpory klientům Společnosti, nejde o investiční poradenství či poradenskou službu, neboť tyto činnosti Společnost nenabízí a neprovádí. Analýzy slouží pouze pro informační účely a nepředstavují žádnou nabídku či výzvu uzavřít smlouvu týkající se investičního nástroje nebo investiční služby. Analýzy v žádném případě nepředstavují formu jakéhokoliv individualizovaného doporučení zákazníkovi, neberou v úvahu situaci a osobní poměry jednotlivých zákazníků, jejich finanční situaci, znalosti, zkušenosti, cíle nebo potřeby a jejich záměrem není doporučit konkrétní investiční nástroje nebo strategie konkrétním zákazníkům. Investiční nástroje zmíněné v analýzách nemusí být vhodné pro každého investora. Analýzy, včetně informací a názorů v nich obsažených, nelze mechanicky použít k nákupu, prodeji či jiné dispozici s investičními nástroji.

Timur Barotov, analytik BHS

„Akcie společnosti Intel ve středu lehce vzrostly poté, co Bílý dům oznámil, že jí poskytne 8,5 miliardy dolarů prostřednictvím zákona CHIPS.“

Timur Barotov, analytik BHS

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top