investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

Ranní zpravodaj: Americké akcie se ve čtvrtek vyvíjely smíšeně

14.06.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Tesla musí Cybertruck uzpůsobit pro vstup na evropský trh

14.06.2024
EVautoevropatesla

Čínská odveta za cla by dopadla na Mercedes, BMW, VW, Porsche a Ferrari

14.06.2024
autoevropačína

Ranní zpravodaj: Fed udržel sazby na stabilní úrovni v rozmezí 5,25-5,50 %

13.06.2024
akcieekonomikateslausa

Ranní zpravodaj: Očekávání ohledně snížení úrokových sazeb

27.05.2024

Tržní události předchozího dne

Horší než očekávaný údaj o výkonu americké ekonomiky spolu s jestřábím tónem představitelů Fedu v zápisu z květnového zasedání centrální banky přiměly investory opět snížit očekávání ohledně snížení úrokových sazeb. Investoři nyní počítají s méně než dvěma sníženími v tomto roce a debata se přesunula k tomu, zda Fed provede první snížení do září. Ekonomický tým Goldman Sachs v pátek posunul svůj odhad prvního snížení Fedu z července na září, ale poznamenal, že „načasování prvního snížení zůstává obtížnou otázkou“. Hlavní americký ekonom Goldman David Mericle zdůvodnil, že jeho tým stále považuje tato snížení za „nejisté“ vzhledem k síle ekonomiky. To totiž snižuje naléhavost, aby Fed snížil sazby, odůvodnil Mericle. Dodal, že ačkoli Goldman očekává, že inflace se do září „výrazně zlepší“, bude se pravděpodobně stále nacházet nad 2% cílem Fedu. 

Vývoj inflace je i nadále klíčový pro trhy a v pátek bude zveřejněn index výdajů na osobní spotřebu. Ekonomové očekávají, že dubnový „jádrový“ PCE, Fedem preferovaný ukazatel, který nezahrnuje volatilní kategorie potravin a energií, dosáhne meziročního přírůstku 2,8 %, což je stejný nárůst jako v březnu. V předchozím měsíci ekonomové očekávají, že „jádrový“ PCE vzrostl o 0,3 %, což je rovněž v souladu se změnou z minulého měsíce. Hospodářský růst USA v prvním čtvrtletí roku 2024 byl mnohem slabší, než ekonomové očekávali. Předběžný odhad hrubého domácího produktu USA za první čtvrtletí, který 25. dubna zveřejnil Úřad pro ekonomickou analýzu, ukázal, že ekonomika v daném období rostla anualizovaným tempem 1,6 %, ekonomové předpokládali růst o 2,5 %. Sekundární odhad je naplánován na čtvrtek a ekonomové se domnívají, že po revizích údajů o maloobchodních tržbách v únoru a březnu směrem dolů se číslo HDP v tomto čtení sníží na 1,3 %. Ekonom Bank of America US Michael Gapen však ve zprávě klientům napsal, že by to nemělo být zlověstné znamení ohledně zdraví americké ekonomiky. „Sečteno a podtrženo, ekonomika se v prvním čtvrtletí poněkud zmírnila, ale celkově zůstává na stabilních základech.“

Přestože očekávané zveřejnění výsledků společnosti Nvidia příliš nepomohlo k růstu širšího trhu, překonání výsledků společnosti s vedoucím postavením v oblasti umělé inteligence zlepšilo růst zisků indexu S&P 500 za první čtvrtletí. A co je důležité, stratégové se domnívají, že nadměrný vliv společnosti Nvidia na zisk celého indexu S&P 500 se bude v průběhu roku snižovat, což podpoří rozšíření rally na akciovém trhu. Akciový stratég Bank of America uvedl, že první fáze cyklu umělé inteligence již probíhá, přičemž zisky společností, jako je Nvidia, rostou s tím, jak technologičtí giganti jako Alphabet, Amazon a Microsoft investují do této technologie. Rally se však začíná rozšiřovat, přičemž v poslední době dochází k růstu v sektorech, jako jsou utility a energetika. „Už si nemyslíme, že je to jen o společnosti Nvidia,“. „Rally se rozšiřuje na energetiku, komodity, veřejné služby a podobně“. Nvidia se údajně na růstu zisků indexu S&P 500 v uplynulém měsíci podílela 37 %. V příštích 12 měsících se očekává, že bude představovat pouze 9 %.


Investiční upozornění

Analýzy slouží pouze pro informační účely a jsou poskytovány v rámci informační podpory klientům Společnosti, nejde o investiční poradenství či poradenskou službu, neboť tyto činnosti Společnost nenabízí a neprovádí. Analýzy slouží pouze pro informační účely a nepředstavují žádnou nabídku či výzvu uzavřít smlouvu týkající se investičního nástroje nebo investiční služby. Analýzy v žádném případě nepředstavují formu jakéhokoliv individualizovaného doporučení zákazníkovi, neberou v úvahu situaci a osobní poměry jednotlivých zákazníků, jejich finanční situaci, znalosti, zkušenosti, cíle nebo potřeby a jejich záměrem není doporučit konkrétní investiční nástroje nebo strategie konkrétním zákazníkům. Investiční nástroje zmíněné v analýzách nemusí být vhodné pro každého investora. Analýzy, včetně informací a názorů v nich obsažených, nelze mechanicky použít k nákupu, prodeji či jiné dispozici s investičními nástroji.

Timur Barotov, analytik BHS

„Přestože očekávané zveřejnění výsledků společnosti Nvidia příliš nepomohlo k růstu širšího trhu, překonání výsledků společnosti s vedoucím postavením v oblasti umělé inteligence zlepšilo růst zisků indexu S&P 500 za první čtvrtletí.“

Timur Barotov, analytik BHS

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top