investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti
Víc než na termíňáku

Ranní zpravodaj: Index Nasdaq Composite ve čtvrtek uzavřel růstem o 0,9 %

01.03.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Ranní zpravodaj: Americké akcie ve středu ustoupily

29.02.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Akciový trh ignoruje realitu - sektorová analýza

29.02.2024
akcieburzaekonomikausa

Rakouská Erste Group loni zvýšila zisk o 39 procent

29.02.2024
akciebankaevropatržby

Ranní zpravodaj: Akcie na začátku obchodního týdne rostly

09.01.2024

Tržní události předchozího dne

Akcie na začátku obchodního týdne rostly, když velké technologické společnosti vynesly hlavní indexy výše, zatímco akcie společnosti Boeing se vyprodávaly, což zatížilo index Dow Jones, který i přesto ale vzrostl o 0,6 %. Index S&P 500 vzrostl o 1,4 % a technologický Nasdaq si připsal 2,2 %.

Akcie společnosti Boeing se propadly až o 9 % poté, co americké úřady uzemnily některé letouny 737 Max 9 v důsledku roztržení trupu letadla ve vzduchu. Akcie výrobce trupů letadel Spirit AeroSystems se propadly o více než 6 %. Jinde akcie společnosti Nvidia vzrostly o více než 5 % na základě zprávy, že polovodičová firma by mohla ve druhém čtvrtletí roku 2024 uvést na trh čip s umělou inteligencí zaměřený na Čínu. Rovněž rostly i kryptoměny, když se Bitcoin poprvé od dubna 2022 dotkl hodnoty nad 47 000 USD v souvislosti s nadšením, že ETF pro největší digitální měnu světa by mohl být schválen tento týden. Tento týden by mohl být pro trh katalyzátorem, protože nás čekají zprávy o výsledcích velkých bank a klíčový údaj o inflaci. Ve čtvrtek bude zveřejněn údaj o inflaci CPI, zatímco banky JPMorgan, Wells Fargo a Bank of America zahájí v pátek výsledkovou sezónu za čtvrté čtvrtletí v USA. 

Ceny ropy klesly o téměř 4 %, když investoři vstřebali rozhodnutí Saúdské Arábie snížit klíčové ceny dodávek ropy do všech regionů, včetně jejího hlavního asijského trhu a OPEC zvýšil těžbu. Před snížením cen ropa prudce rostla v důsledku přerušení dodávek. Jemenské síly Hútíů v oblasti Perského zálivu vystupňovaly útoky na námořní lodě a donutily společnosti změnit trasy. Alternativní trasy zvyšují náklady na přepravu o více než 170 % a prodlužují dobu plavby až o 14 dní. Rozhodnutí Saúdské Arábie také odráží to, co úředníci považují za známky oslabení globální poptávky. 

Poslední průzkum spotřebitelských očekávání newyorského Fedu ukázal, že respondenti očekávají v příštím roce pokles inflace na 3 %, což je méně než předchozí projekce inflace na úrovni 3,4 %. To představuje nejnižší inflační očekávání na jeden rok dopředu od ledna 2021. 


Investiční upozornění

Analýzy slouží pouze pro informační účely a jsou poskytovány v rámci informační podpory klientům Společnosti, nejde o investiční poradenství či poradenskou službu, neboť tyto činnosti Společnost nenabízí a neprovádí. Analýzy slouží pouze pro informační účely a nepředstavují žádnou nabídku či výzvu uzavřít smlouvu týkající se investičního nástroje nebo investiční služby. Analýzy v žádném případě nepředstavují formu jakéhokoliv individualizovaného doporučení zákazníkovi, neberou v úvahu situaci a osobní poměry jednotlivých zákazníků, jejich finanční situaci, znalosti, zkušenosti, cíle nebo potřeby a jejich záměrem není doporučit konkrétní investiční nástroje nebo strategie konkrétním zákazníkům. Investiční nástroje zmíněné v analýzách nemusí být vhodné pro každého investora. Analýzy, včetně informací a názorů v nich obsažených, nelze mechanicky použít k nákupu, prodeji či jiné dispozici s investičními nástroji.

Timur Barotov, analytik BHS

„Tento týden by mohl být pro trh katalyzátorem, protože nás čekají zprávy o výsledcích velkých bank a klíčový údaj o inflaci.“

Timur Barotov, analytik BHS

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top