investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

Ranní zpravodaj: Index S&P 500 ztratil přibližně 0,2 %

21.06.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Francouzský luxusní koncern LVMH expanduje do restauračního odvětví

21.06.2024
akviziceevropainvestice

Honeywell koupí za 1,9 miliardy USD technologickou firmu CAES Systems

20.06.2024
akviziceinvesticetechnologieusa

Výrobce čipů Nvidia se stal nejhodnotnější firmou na světě

19.06.2024
AIakcieburzanvidia

Ranní zpravodaj: Akcie na Wall Street se v úterý prodávaly

04.10.2023

Tržní události předchozího dne

Akcie na Wall Street se v úterý prodávaly, protože výnosy státních dluhopisů rapidně rostou a investoři dostali připomínku, aby v nejbližší době neočekávali snížení úrokových sazeb Federálního rezervního systému. Index S&P 500 klesl o téměř 1,4 %, zatímco Dow Jones  se propadl o přibližně 1,3 %. Technologický Nasdaq Composite se po pondělním uzavření se ziskem propadl o téměř 2 %. Jestřábí komentáře tvůrců politiky Fedu investorům připomněly, že odolnost americké ekonomiky pravděpodobně znamená, že náklady na půjčky zůstanou vyšší po delší dobu. Podle nástroje FedWatch společnosti CME obchodníci nyní oceňují šance na to, že politici na listopadovém zasedání zvýší sazby, na 32,3 %, zatímco před týdnem to bylo 16 %. Myslíme si, že na příštím zasedání dojde ke zvýšení sazby o 0,25 %. Tato vyhlídka pomohla desetiletým a třicetiletým výnosům státních dluhopisů v úterý vzrůst na 16letá maxima - výprodej dluhopisů, který v kombinaci s nárůstem cen ropy a dolaru snížil chuť k nákupu akcií. Desetiletý výnos se přehoupl přes 4,8 %.

Počet volných pracovních míst v USA se v srpnu zvýšil, což vyvolává otázky, zda se trh práce ochlazuje dostatečně rychle, aby uklidnil Fed. Nejnovější zpráva JOLTS, zveřejněná v úterý, odhalila, že na konci srpna bylo otevřeno 9,6 milionu pracovních míst, což představuje nárůst oproti červencovému počtu 8,83 milionu volných pracovních míst. Ekonomové oslovení agenturou Bloomberg očekávali, že v červenci bylo 8,82 milionu volných míst. Tato zpráva přichází před velmi očekávanou zářijovou zprávou o zaměstnanosti v USA, která bude zveřejněna v pátek. Zpráva rovněž ukázala pokles míry odchodů, která je ekonomy bedlivě sledována, neboť zvýšený počet odchodů je považován za známku rozpáleného prac. trhu. V srpnu se míra odchodů nezměnila a činila 2,3 %, což je nejnižší hodnota od ledna 2021. Zpráva JOLTS ukázala, že v tomto měsíci bylo přijato 5,9 milionu nových zaměstnanců, což je mírný nárůst oproti 5,8 v minulém měsíci. Tato zpráva poslala akcie dolů.

Pro Eda Yardeniho, zakladatele společnosti Yardeni Research, byl vzestup akciového trhu v letošním roce očekávaný, ale "předčasný" - a to znamenalo, že v nejbližší době dojde k poklesu. "Dospěli jsme k závěru, že index S&P 500 by mohl klesnout na svůj 200denní klouzavý průměr, který se v současné době pohybuje kolem 4200," připomněl tento zkušený investiční stratég, ekonom a bývalý úředník Fedu v nedělní poznámce. Od té doby index S&P 500, do pondělního poledne klesl o zhruba 7 % na 4280 bodů. Yardeni se domnívá, že index "by mohl snadno" klesnout na jím předpovídaných 4 200 i během října, poté však očekává obrat. "Na konci roku očekáváme santa rallye zpět na 4600 nebo blízko této úrovně," vysvětlil a rychle dodal, že to předpokládá, že nedojde k prodloužené stávce automobilového průmyslu, uzavření vlády nebo "překvapivým úvěrovým ztrátám v bankách". Navzdory obavám z dopadů rostoucích výpůjčních nákladů na banky a další firmy Yardeni tvrdil, že výsledková sezóna za třetí čtvrtletí bude pravděpodobně "mnohem lepší, než se všeobecně očekávalo", a provozní zisk na akcii v indexu S&P 500 dosáhne do konce roku rekordní výše. "Koneckonců se zdá, že reálný HDP za třetí čtvrtletí bude výrazně nad konsenzuálními prognózami," poznamenal. To je pravděpodobně dáno silnou ekonomickou aktivitou během letošního léta. 


Investiční upozornění

Analýzy slouží pouze pro informační účely a jsou poskytovány v rámci informační podpory klientům Společnosti, nejde o investiční poradenství či poradenskou službu, neboť tyto činnosti Společnost nenabízí a neprovádí. Analýzy slouží pouze pro informační účely a nepředstavují žádnou nabídku či výzvu uzavřít smlouvu týkající se investičního nástroje nebo investiční služby. Analýzy v žádném případě nepředstavují formu jakéhokoliv individualizovaného doporučení zákazníkovi, neberou v úvahu situaci a osobní poměry jednotlivých zákazníků, jejich finanční situaci, znalosti, zkušenosti, cíle nebo potřeby a jejich záměrem není doporučit konkrétní investiční nástroje nebo strategie konkrétním zákazníkům. Investiční nástroje zmíněné v analýzách nemusí být vhodné pro každého investora. Analýzy, včetně informací a názorů v nich obsažených, nelze mechanicky použít k nákupu, prodeji či jiné dispozici s investičními nástroji.

Timur Barotov, analytik BHS

„Počet volných pracovních míst v USA se v srpnu zvýšil, což vyvolává otázky, zda se trh práce ochlazuje dostatečně rychle, aby uklidnil Fed.“

Timur Barotov, analytik BHS

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top