investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti
Víc než na termíňáku

Microsoft investuje do AI firmy G42

16.04.2024
AIakviziceinvesticemicrosofttechnologie

Zisk Bank of America ve čtvrtletí klesl

16.04.2024
akciebankatržbyusa

Odbyt smartphonů ve čtvrtletí vzrostl

15.04.2024
applesamsungsvěttechnologie

Ranní zpravodaj: Americké akcie se ve čtvrtek odrazily výše od posledního výprodeje

12.04.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Proč nerostly ceny pohonných hmot v ČR i když cena ropy se zvýšila?

30.05.2017

Ceny pohonných hmot reagují na ceny ropy většinou se zpožděním několika málo týdnů, takže příští týdny mohou s cenou mírně zahýbat směrem nahoru.

Ceny pohonných hmot reagují na ceny ropy většinou se zpožděním několika málo týdnů, takže příští týdny mohou s cenou mírně zahýbat směrem nahoru. Zejména ale ceny ropy sice v dolarovém vyjádření v posledních týdnech výrazně rostly, nicméně zároveň dolar vůči české koruně velmi prudce oslaboval, za poslední týdny o zhruba 5 %. Toto posilování české koruny zlevňuje veškerý dovoz v dolarech, včetně ropy. Růst cen ropy byl tedy vykompenzován růstem kurzu české koruny. Ropa v dolarovém vyjádření by si mohla znovu najít stabilní úroveň okolo současné hranice 50 dolarů za barel americké WTI, takže bude záležet spíše kam se vydá kurz koruny vůči dolaru. Zde jsem na korunu mírný optimista, mohla by pozvolna posilovat o několik málo procent ročně, takže bychom se neměli dočkat žádného výrazného růstu cen pohonných hmot pro spotřebitele, ale zároveň neočekávám ani výrazné snížení cen benzínu a nafty do léta.
 
Mimochodem z toho plyne, že za pár měsíců se slabý dolar projeví v poklesu cen většiny elektroniky a jiného "dolarového" dovozu.

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top