investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

Lékárny Pilulka loni zvýšily svou ztrátu

29.05.2024
akcieprodejtržbyčesko

Poptávka po iPhonech v Číně oživuje

28.05.2024
appleprodejčína

Japonské automobilky vyvinou nové motory upravené pro elektromobily

28.05.2024
EVautojaponskovýroba

Ranní zpravodaj: Očekávání ohledně snížení úrokových sazeb

27.05.2024
akcieburzaekonomikainflaceusa

Po mohutném propadu přichází derniéra akcií Orco

01.10.2014

Více než desetileté působení developerské společnost Orco Property Group na pražské burze je právě u konce. A podle českých analytiků ne příliš slavného.

Více než desetileté působení developerské společnost Orco Property Group na pražské burze je právě u konce. A podle českých analytiků ne příliš slavného. Zatímco první roky obchodování byly pro investory úspěšné, poté nastal postupný a více než 300násnásobný propad kurzu.

"Působení Orca na pražské burze nakonec nedopadlo dobře. Ale ne všichni investoři nutně prodělali," prohlásil analytik společnosti Cyrrus Tomáš Menčík. Od uvedení akcií na burzu v roce 2005 posílil do roku 2007 o téměř 200 procent. Po nastartování hypoteční a nemovitostní krize v USA ale akcie Orca padaly ze 3 500 korun až na nynějších 11 korun.

Během posledních osmi let bylo podle Menčíka jen málo časových úseků, ve kterých mohli akcionáři vydělat. Konec Orca na pražské burze znamená, že český akciový trh opouští bez náhrady další sektor, tentokráte nemovitostní, dodal.

"Orco se potýká s velmi špatnými výsledky hospodaření. Firma se nyní blíží ke svému konci, a to i přes restrukturalizaci (směna dluhopisů do akcií) a změnu akcionářské struktury. Celkově bych hodnotil tento titul negativně," míní makléř Brokerjet ČS Josef Novotný. Tento akciový titul přinesl svým investorům celou řadu nejistot a zklamání, a to jak v podobě špatných výsledků, tak i prodejů majetku, vysvětlil makléř.

Petr Hlinomaz, analytik BH Securities:

"Orco by mělo být asi poučením svým příběhem developera - investora, který staví na stále větší a větší finanční páce, což lze jen v dobrých časech, v době růstu ekonomiky, cen nemovitostí a důvěry v budoucnost, a ukazuje, jak virtuální a vrtkavé je vnímání hodnoty na realitním trhu a možná i na trzích jiných."

Celý převzatý článek k dispozici zde: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika/286583-po-mohutnem-propadu-prichazi-derniera-akcii-orco/.

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top