investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti
Víc než na termíňáku

Ranní zpravodaj: Americké akcie se ve čtvrtek odrazily výše od posledního výprodeje

12.04.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Apple bude brzy vyrábět čipy M4

12.04.2024
appletechnologievýroba

JPMorgan ve čtvrtletí zvýšila zisk

12.04.2024
akciebankatržbyusa

Ranní zpravodaj: Americké akcie se ve středu propadly

11.04.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Nový iPhone bude s nabíječkou USB-C

05.09.2023

Americká společnost Apple se podřídila požadavkům Evropské unie...

Americká společnost Apple se podřídila požadavkům Evropské unie a svůj nový iPhone bude prodávat s nabíječkou USB-C, kterou jako standard pro unijní trh loni prosadili úředníci v Bruselu. Uvedl to server BBC, podle něhož je téměř jisté, že tuto nabíječku bude mít iPhone, který se Apple chystá představit příští týden. Podobně se vyjadřují také experti v jiných médiích.

Apple u svých přístrojů zatím používá vlastní adaptér nazvaný Lightning, na rozdíl od konkurence, jako je Samsung a další výrobci, kteří používají USB-C. Většina nových produktů Applu, jako jsou nejnovější tablety iPad, už také používá nabíječku s konektorem USB-C, ale nikoliv přístroje iPhone. Apple požadavek EU kritizuje, protože podle něj dusí možnosti inovace.

Evropská unie schválila nařízení, které vyžaduje, aby výrobci telefonů přešli na jednotnou nabíječku do prosince 2024. Zdůvodňuje to tím, že spotřebitelé ušetří, když bude existovat pouze jedna nabíječka, a zároveň se odvolává na potřebu omezit množství elektrotechnického odpadu.

"Přísná regulace nařizující pouze jeden typ konektoru inovace spíše brzdí, než aby je podporovala. To pak spotřebitele v Evropě i na celém světě poškodí," řekl BBC zástupce firmy Apple, když EU požadavek na jednotnou nabíječku v roce 2021 představila.

Lidé, kteří mají přístroje od Applu s konektorem Lightning, si mohou pořídit adaptér s koncovkou USB-C. K dostání jsou na mnoha webech s elektronikou, včetně obchodů Amazon. Všechny přístroje iPhone od modelu iPhone 8 uvedeného na trh v roce 2017 už také podporují bezdrátové nabíjení.

Zatím poslední iPhone, který je na trhu, má označení iPhone 14. Je tedy pravděpodobné, že je to poslední model s konektorem Lightning. Model iPhone 15 společnost Apple zřejmě ukáže na avizované prezentaci, která se uskuteční 12. září.

"Apple je nyní v nepříjemné situaci, kdy zavádí právě tu technologii, kterou nechtěl. Až firma 12. září představí iPhone 15, konektory USB-C budou na jejích čtyřech nových modelech telefonů, stejně jako u sluchátek AirPods Pro. A Apple bude říkat, že je to pro zákazníky velká výhra," uvedl expert na informační technologie Mark Gurman z agentury Bloomberg.

Důvod, proč bude Apple změnu prezentovat kladně, přestože ji nechtěl, je podle Gurmana potřeba hledat ve vnitropodnikové politice. "Když představuje nový produkt nebo jedná s médii, vždy chce působit z pozice síly. Klíčová prezentace společnosti Apple nezmíní Evropskou unii ani neodkáže na to, kolikrát za poslední roky už kritizovala vládní rozhodnutí vyžadovat USB-C," dodal Gurman.

Není ale jasné, zda Apple přistoupil ke globální změně produktu, i když se to předpokládá. Podle expertů není pravděpodobné, že by Apple vyráběl jinou verzi telefonu pouze pro evropský trh.

Uvedené změny se příští týden očekávají u nových přístrojů iPhone 15 a iPhone 15 Pro. Uživatelé by tak měli být schopni používat jedinou nabíječku pro tablety iPad, počítače Mac a telefony iPhone. Podle Bloombergu se také u nových iPhonů zrychlí přenos dat.

Úředníci v Bruselu už dříve vyčíslili, že zavedení jednotné nabíječky lidem ročně ušetří na nákupech za různé adaptéry až 250 milionů eur (6,1 miliardy Kč). Tvrdí také, že o 11.000 tun se ročně sníží objem odpadu.


Zdroj: ČTK

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top