investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti
Víc než na termíňáku

Microsoft investuje do AI firmy G42

16.04.2024
AIakviziceinvesticemicrosofttechnologie

Zisk Bank of America ve čtvrtletí klesl

16.04.2024
akciebankatržbyusa

Odbyt smartphonů ve čtvrtletí vzrostl

15.04.2024
applesamsungsvěttechnologie

Ranní zpravodaj: Americké akcie se ve čtvrtek odrazily výše od posledního výprodeje

12.04.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Nová výstavba domů v USA propadla

20.10.2022

Hypoteční úrokové sazby vzrostly od začátku roku téměř o 4 % a v současnosti jsou na nejvyšší úrovni od roku 2002...

KLÍČOVÉ ÚDAJE

  • Zahájení bytové výstavby v září kleslo o 127 tisíc jednotek (-8,1 % m/m) na 1,44 milionu (ročně), což je pod konsensuální prognózou 1,46 milionu. Údaje za červenec a srpen byly revidovány směrem dolů o 27 tisíc a 9 tisíc jednotek.
  • Zahájení výstavby multirodinných domů kleslo v září více (-83 tisíc nebo -13,2 % m/m), než výstavba rodinných domů (-44 tisíc nebo -4,7 % m/m). Po mírném nárůstu v srpnu se zahájení prodeje rodinných domů vrátilo k klesajícímu trendu, který začal v březnu, zatímco zahájení prodeje pro více rodin prudce kleslo na nejnižší hodnotu od května.
  • Povolení zahájení výstavby v září mírně vzrostly – o 1,4 % m/m na 1,56 milionu jednotek. Povolenky pro jednogenerační rodinné domy klesly o 3,1 % m/m, což je sedmý měsíc poklesu v řadě, zatímco povolenky pro více rodinné jednotky se v srpnu otřásly prudkým poklesem a v září vzrostly o 7,8 % m/m.
  • Ze čtyř sčítacích regionů, do nichž jsou USA rozděleny, zaznamenal v září nárůst nově zahájené výstavby bytů pouze Západ (+4,5 % m/m). Z dalších tří regionů vedly poklesy jih (-13,7 % m/m), následovaný severovýchodem (-12,5 % m/m) a středozápadem (-2,7 % m/m).


KLÍČOVÉ DŮSLEDKY

Výstavba domů v září nadále zpomalovala a realitní trh novými domy začal klesat výrazněji, než se očekávalo. Povolení k výstavbě jsou i nadále příběhem dvou trhů, přičemž povolení pro rodinný dům meziročně klesly o 17,3 % (r/r), zatímco povolení pro více rodinné domy vzrostly o 23,4 % r/r. Trh pro více rodinné jednotky těžil ze síly na trhu s pronájmem bytů; nyní však vykazuje jasné známky zpomalení.

Pomalejší prodeje bytů zatížily sentiment stavebníků, protože trh s bydlením se během jednoho z nejrychlejších cyklů zpřísňování měnové politiky snaží přizpůsobit vyšším sazbám hypoték.

Hypoteční úrokové sazby vzrostly od začátku roku téměř o 4 % a v současnosti jsou na nejvyšší úrovni od roku 2002. Trhy si jsou téměř jisté, že Fed se rozhodne pro své čtvrté zvýšení o 75 bazických bodů v řadě na listopadovém zasedání, což přidá další tlak na snížení výhledu segmentu prodej domů. V důsledku toho zůstávají stavitelé domů opatrní. To se odrazilo v indexu NAHB homebuilders za září, který výrazně poklesl do kontrakčního území a nyní je na poloviční úrovni, než byl před šesti měsíci.
Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top