investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

Ranní zpravodaj: Index S&P 500 ztratil přibližně 0,2 %

21.06.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Francouzský luxusní koncern LVMH expanduje do restauračního odvětví

21.06.2024
akviziceevropainvestice

Honeywell koupí za 1,9 miliardy USD technologickou firmu CAES Systems

20.06.2024
akviziceinvesticetechnologieusa

Výrobce čipů Nvidia se stal nejhodnotnější firmou na světě

19.06.2024
AIakcieburzanvidia

Německá vláda by mohla získat většinu v největším dovozci ruského plynu

14.09.2022

Firma to dnes uvedla v prohlášení jako jednu z možných cest další stabilizace společnosti...

Německá vláda by mohla získat většinový podíl ve společnosti Uniper, což je největší německý dovozce ruského plynu. Firma to dnes uvedla v prohlášení jako jednu z možných cest další stabilizace společnosti, která se kvůli omezení dodávek ruského plynu a zdražení této energetické suroviny dostala do existenčních problémů. Zda spolková vláda navýší svůj nynější 30procentní podíl v Uniperu, ale ještě nebylo rozhodnuto.

Uniper, jehož mateřskou společností je finská firma Fortum, požádal v červenci německou vládu o pomoc. Společnost tehdy uvedla, že je třeba zastavit kumulaci ztrát a zajistit likviditu. Německá vláda následně oznámila, že ve společnosti Uniper převezme zhruba 30procentní podíl, aby zabránila jejímu úpadku.

Podle Uniperu nyní firma, Fortum a vláda jednají o dlouhodobé stabilizaci a kvůli pokračujícím nejistotám zvažují i alternativní kroky včetně přímého kapitálového navýšení. "To by vedlo k výrazné většinové účasti spolkové vlády v Uniperu. Doposud nebylo přijato žádné rozhodnutí, které by vedlo nad rámec stabilizačního balíčku z července," uvedla společnost.

Společnost Uniper v prvním pololetí prodělala 12,3 miliardy eur (zhruba 300 miliard Kč). Firmu tvrdě zasáhl pokles dodávek ruského plynu, který ji donutil k nákupům suroviny jinde a za mnohem vyšší ceny. Německá vláda kvůli tomu musela podniknout kroky k záchraně podniku a hodnota státní pomoci se již vyšplhala na 19 miliard eur (466 miliard Kč).

Uniper podle informací agentury Reuters zvažuje, že bude u švédského arbitrážního soudu požadovat po ruské plynárenské společnosti Gazprom odškodné ve výši miliard eur za neoprávněné omezování dodávek.

Situace s dodávkami ruského plynu se zkomplikovala, když Rusko letos v únoru zahájilo vojenský útok na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí. Rusko omezování dodávek zdůvodňuje technickými problémy způsobenými sankcemi. Evropská unie ale tvrdí, že technické komplikace jsou pouhou záminkou a že Moskva používá plyn jako zbraň k prosazení svých zájmů.


Zdroj: ČTK

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top