investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti
Víc než na termíňáku

Microsoft investuje do AI firmy G42

16.04.2024
AIakviziceinvesticemicrosofttechnologie

Zisk Bank of America ve čtvrtletí klesl

16.04.2024
akciebankatržbyusa

Odbyt smartphonů ve čtvrtletí vzrostl

15.04.2024
applesamsungsvěttechnologie

Ranní zpravodaj: Americké akcie se ve čtvrtek odrazily výše od posledního výprodeje

12.04.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Kofola dosáhla na tržní očekávání

16.02.2023

Společnost naplnila tržní očekávání a překonala odhadovaný zisk EBITDA...

„Společnost naplnila tržní očekávání a překonala odhadovaný zisk EBITDA,“ říká analytik BHS Timur Barotov.

Kofola včera vykázala předběžné zisky, ve kterých uvádí růst tržeb v souladu s očekáváním o 15,4 % na 1 810 mil. Kč. Meziročně za celý poslední rok tržby vzrostly o 18,7 % na 7 880 mil. Kč. Přizpůsobení cen výrobků inflačnímu prostředí udrželo zdravý růst tržeb a poukazuje na schopnost společnosti nastavovat si vyšší ceny.

Provozní zisk EBITDA společnosti za rok 2022 překonal průměrné očekávání trhu o nižší desítky milionů na 1 110 mil. Kč a meziročně se tak jedná o pokles o 1,8 %. Ovšem ve 4Q22 meziročně vzrostl provozní zisk o 62 % na 230 mil. Kč a to i přesto, že se jedná o sezónně slabší čtvrtletí pro společnost. 

Společnost tak efektivně hospodařila s výrobními náklady a také pomohly mírnější, než očekávané inflační tlaky na ceny obalů a energií. Dařilo se segmentům Fresh&Herbs a UGO, jež stimulovaly růst provozního zisku. Společnost se k letošnímu výhledu vyjádřila mírně konzervativně s prognózovaným růstem tržeb o 12 % a provozní zisk EBITDA zhruba na podobné úrovni, jako minulý rok. Provozní úroveň společnosti pravděpodobně zatíží vyšší ceny energií, ochlazení poptávky a vyšší náklady na vstupní suroviny. Kofola indikovala dividendu v hodnotě 11,3 Kč na akcii, která se má vyplácet letos a v současnosti se jedná o 4,5% dividendový výnos. Celkově tak společnost více než naplnila tržní očekávání a poskytla konzervativnější výhled na rok 2023.

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top