investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

Lékárny Pilulka loni zvýšily svou ztrátu

29.05.2024
akcieprodejtržbyčesko

Poptávka po iPhonech v Číně oživuje

28.05.2024
appleprodejčína

Japonské automobilky vyvinou nové motory upravené pro elektromobily

28.05.2024
EVautojaponskovýroba

Ranní zpravodaj: Očekávání ohledně snížení úrokových sazeb

27.05.2024
akcieburzaekonomikainflaceusa

Internetový prodej přispěl k růstu tržeb obchodníků

12.03.2024

V lednu 2024 došlo k reálnému meziročnímu růstu maloobchodních tržeb o 2,4 procenta...

V lednu 2024 došlo k reálnému meziročnímu růstu maloobchodních tržeb o 2,4 procenta. K růstu tržeb obchodníků přispěl výrazný pokles inflace, který umožní růst reálných mezd v letošním roce. Lidé začali více utrácet i za potraviny, u kterých byly po dobu dvaceti měsíců vykazovány poklesy tržeb.

Lidé výrazně více nakupovali na internetu. Online obchody vykázaly růst tržeb o 13,2 procenta. Zákazníci hojně navštěvují srovnávače cen, které jim umožňují nakoupit vybrané produkty za nejnižší ceny dostupné na trhu. Oproti nákupům v kamenných prodejnách tak mohou výrazně ušetřit. Na druhou stranu zas většinou musí platit za doručení zásilky a vybrané produkty nemají hned po ruce. 

Dynamický růst zaznamenaly tržby ve specializovaných prodejnách s kosmetickými a toaletními výrobky, které se zvýšily o 14,5 procenta. Rovněž se dařilo prodejům farmaceutických a zdravotnických výrobků, u kterých byl vykázán růst tržeb o 8,9 procenta. Naopak pokles tržeb byl vykázán u výrobků pro domácnost, oděvů a obuvi či počítačových a komunikačních zařízení. Tržby za prodej a opravy motorových vozidel meziročně vzrostly o 3,3 procenta.

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

„Tržby obchodníků v lednu vykázaly reálný růst o 2,4 procenta. Potvrzuje se tím oživování nákupního apetitu zákazníků. Ti zřejmě budou navyšovat spotřebu v průběhu celého letošního roku, protože díky návratu inflace na cílovanou úroveň jim porostou reálné mzdy.“

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top