investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti
Víc než na termíňáku

Microsoft investuje do AI firmy G42

16.04.2024
AIakviziceinvesticemicrosofttechnologie

Zisk Bank of America ve čtvrtletí klesl

16.04.2024
akciebankatržbyusa

Odbyt smartphonů ve čtvrtletí vzrostl

15.04.2024
applesamsungsvěttechnologie

Ranní zpravodaj: Americké akcie se ve čtvrtek odrazily výše od posledního výprodeje

12.04.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Inflace za srpen nenutí ČNB spěchat se zvedáním sazeb

20.09.2017

Inflace v srpnu rostla meziročně o 2,5 % a nenutí tedy ČNB spěchat se zvedáním sazeb tak, aby tento krok učinila již v září...

Inflace v srpnu rostla meziročně o 2,5 % a nenutí tedy ČNB spěchat se zvedáním sazeb tak, aby tento krok učinila již v září.

Inflace ale pro ČNB není tím hlavním problémem. Tím bude až po novém roce, kdy se v plné síle dostaví účinky nyní probíhajícího rapidního zvedání platů ve státní správě a silný růst minimální mzdy.

ČNB by sazby zvednout měla už v září kvůli růstu cen nemovitostí, který se začíná vymykat kontrole, ale neudělá to, aby nezvedala před volbami. Navíc pan Rusnok prohlásil, že by chtěl počkat na další makrotada a na listopadový makroekonomický výhled ČNB.

K inflaci přispěl růst cen pohonných hmot kvůli silné poptávce i nedostatku rafinérských kapacit díky výpadkům po hurikánu Harvey.

Zajímavé je, že ceny mobilních telefonů byly meziročně o 15 % nižší. Prakticky tak kopírují míru posílení české koruny vůči americkému dolaru, ve kterém je většina elektroniky naceněna a prodávána. Český spotřebitel se tak může těšit a velmi štědré Vánoce, kdy si elektroniku z dovozu většinou může pořídit za méně peněz než před rokem.

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top