investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

Německý antimonopolní úřad zkoumá vliv Microsoftu na hospodářskou soutěž

28.03.2023
microsoftpodnikáníregulace

Společnost Alibaba se plánuje rozdělit na šest samostatných divizí

28.03.2023
akciealibababurzačína

Banky zpřísní úvěrové podmínky a urychlí tak příchod recese

27.03.2023
bankaekonomikausa

Banka First Citizens převezme vklady a úvěry zkrachovalé SVB

27.03.2023
akvizicebankainvesticeusa

Inflace vystoupala na 18 procent

11.10.2022

Jedná se o negativní zprávu, která nám naznačuje, že problém vysoké inflace nás může trápit déle...

Z meziročního pohledu dosáhla míra inflace v září na úroveň 18,0 procenta. Tempo růstu cen tak přestalo klesat a opět se zvýšilo. Jedná se o negativní zprávu, která nám naznačuje, že problém vysoké inflace nás může trápit déle, než bychom si přáli. Lidé by se měli připravit na to, že nadále bude klesat kupní síla jejich úspor. Zvláště sociálně nejslabší část společnosti se může dostávat do finančních problémů.

Mezi nejrychleji zdražující položky spotřebního koše patří elektřina. Ta zaznamenala meziroční růst ceny o 37,8 procenta. Ještě větší cenový skok byl zaznamenán u zemního plynu, který zdražil o 85,9 procenta. Připlatí si i lidé používající tuhá paliva, kterým se zvýšily ceny o 55,8 procenta. 

Lidé neušetří ani na potravinách. Zvláště pečení vánočního cukroví se letos opravdu prodraží. To dokládá růst ceny mouky o 61,0 procenta, másla o 50,5 procenta, mléka o 50,1 procenta a cukru o 33,8 procenta. Přesto lze očekávat, že si lidé budou častěji připravovat jídlo doma, protože ceny stravovacích služeb se zvýšily o 26,0 procenta.  


Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

„Poté, co se inflace začala zadýchávat, chytla druhý dech a opět zvýšila své tempo. Růst cen se projevuje hlavně na nezbytných položkách spotřebního koše, což bude zhoršovat finanční situaci v rodinách. Do vážných problémů se mohou dostávat hlavně sociálně nejslabší.“

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top