investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti
Víc než na termíňáku

Ranní zpravodaj: Americké akcie se v pondělí odrazily ode dna

23.04.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy

23.04.2024
akciebankamonetatržbyčesko

Čistý zisk automobilky GM v prvním čtvrtletí vzrostl o 24,4 procenta

23.04.2024
akcieautotržbyusa

Ranní zpravodaj: Index S&P 500 skončil v pátek pod úrovní 5 000 bodů

22.04.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Fortuna sází na rapidní růst

27.02.2017

Společnost Fortuna ohlásila nákup společnosti Hattrick Sports Group LLC v hotovosti za 85 mil. EUR a případných ...

Společnost Fortuna ohlásila nákup společnosti Hattrick Sports Group LLC v hotovosti za 85 mil. EUR a případných dalších maximálně 50 mil. EUR v případě dobré budoucí výkonnosti kupovaných aktivit.

Jde o zásadní strategickou akvizici, která dále rozšiřuje regionální působnost firmy. Společnost měla před akvizicí prakticky nulový čistý dluh, takže na koupi a první část platby 85 mld. EUR si musí půjčit, a to formou převážně bankovních úvěrů. Fortuna chce zachovat přebírané značky Casa Pariurilor v Rumunsku a PSK a Hattrick v Chorvatsku.

"Před několika měsíci jsme v analýze společnosti napsali, že Fortuna využije své silné finanční pozice k dalším investicím do organického růstu nebo akvizic. Nyní se druhá z těchto variant naplňuje, takže nás tento krok nepřekvapuje a potvrzuje naše přesvědčení, že management dobře zná strategickou situaci na trhu,“ říká k fúzi Martin Vlček, analytik společnosti BH Securities.

Akvizici vnímá pozitivně: „Je to pro společnost dobře, protože jak jsme zmínili právě již v říjnu, větší velikost firmy je v současném klimatu konsolidace v oboru důležitá pro dosažení lepší dlouhodobé ziskovosti. Společnost na tento trend správně strategicky zareagovala současnou akvizicí. Díky zkušenému managementu a silnému finančnímu partnerovi v podobě společnosti Penta a majoritnímu vlastníkovi se zkušenostmi v oblasti fúzí a akvizic znamená konsolidace v oboru pro Fortunu spíše příležitost než hrozbu. Vidíme současnou akvizici jako velkou příležitost Fortuny rapidně vyrůst na silného hráče v regionu střední a jihovýchodní Evropy."

Výše nového dluhu by neměla pro společnost představovat riziko nesplacení. Základní platba 85 mil. EUR představuje něco přes trojnásobek odhadované EBITDA za letošní rok. Díky akvizici by budoucí EBITDA měla být ještě vyšší a případná dodatečná platba je závislá na dobrých výsledcích akvírovaných aktiv, takže společnost má dostatek prostoru tento dluh pohodlně splatit. Pomůže i očekávaný poklesu nákladů na rozvoj nové platformy a tím vyšší očekávané volné peněžní toky, které by firma měla v budoucnu generovat, Dalším benefitem bude velmi pravděpodobný pozitivní vliv dnešní akvizice na free cash flow.

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top