investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

Lékárny Pilulka loni zvýšily svou ztrátu

29.05.2024
akcieprodejtržbyčesko

Poptávka po iPhonech v Číně oživuje

28.05.2024
appleprodejčína

Japonské automobilky vyvinou nové motory upravené pro elektromobily

28.05.2024
EVautojaponskovýroba

Ranní zpravodaj: Očekávání ohledně snížení úrokových sazeb

27.05.2024
akcieburzaekonomikainflaceusa

Erste Bank reportovala slabší čísla, než trh očekával

05.05.2017

Dnes ráno reportovala hospodářské výsledky Erste Group Bank a potvrdila výhled na rok 2017, kdy očekává růst čistých úvěrů přes 5 %.

Dnes ráno reportovala hospodářské výsledky Erste Group Bank a potvrdila výhled na rok 2017, kdy očekává růst čistých úvěrů přes 5 %. Výsledky za samotného 1. čtvrtletí byly zklamáním v oblasti čistého zisku, protože růst objemu úvěrů byl slabší, než se očekávalo. Proto převážil negativní vliv nižší čisté úrokové marže, která meziročně poklesla z 2,51 % před rokem na 2,33 %. Objem půjček se zvýšil o 1,8 %. Čisté úrokové výnosy klesly o 3,7 % na 1,05 mld. EUR, fixní poplatky se naopak zvýšily o 3,3 % na 457,7 mil. EUR. Čistý zisk klesl o cca 4,5 % na 262,2 mil. EUR. Poklesl zejména úrokový výnos z portfolia státních dluhopisů. Provozní zisk meziročně také klesl, o 3,4 %.

Podobně jako včera Komerční banka, tak i dnes dobré výsledky předvedla česká pobočka Erste, Česká spořitelna, která pomohla zmírnit zklamání z výsledků celé skupiny Erste, které by jinak byly ještě horší. Tím, že podíl české banky na Erste není stoprocentní, tak výsledky Erste jsou výrazně horší než včerejší výsledky české Komerční banky. V Erste, podobně jako v jiných bankách, pokračuje pokles čisté úrokové marže, tedy čistého úroku, který je banka z každé "koruny" úvěru získat. Erste nedokázala navýšit objem úvěrů dostatečně nato, aby tento vyšší objem převážil nad negativním vlivem nižších úroků. Hlavní cesta, jak zisky bank udržet, je růst objemu vkladů, a ten samozřejmě chtějí tím pádem všechny banky, a tak si silně konkurují a nabízejí klientům nové úvěry za stále nižší úrokové sazby. Druhou možností je snižování nákladů, a to plánuje v příštím roce i Erste.

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top