investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

Ranní zpravodaj: Akcie společnosti Nvidia vzrostly o zhruba 11 %

24.05.2024
akcieburzanvidiausa

Značky McDonald's a KFC poškozuje v Asii a na Blízkém bojkot Izraele

24.05.2024
asiemcdonaldsobchod

Google v brzké době zahájí výrobu svých chytrých telefonů Pixel v Indii

24.05.2024
asiegoogletechnologievýroba

Výrobce počítačů Lenovo zvýšil čtvrtletní zisk o 118 %

23.05.2024
lenovoprodejtechnologietržby

EPH zvýšila v pololetí provozní zisk o skoro 22 procent

21.12.2015

Energetickému a průmyslovému holdingu (EPH) vzrostl v prvním pololetí tohoto roku provozní zisk v meziročním srovnání o 21,8 procenta na 832 milionů eur (22,5 miliardy Kč). ČTK o tom v tiskové zprávě informoval mluvčí EPH Daniel Častvaj.

Energetickému a průmyslovému holdingu (EPH) vzrostl v prvním pololetí tohoto roku provozní zisk v meziročním srovnání o 21,8 procenta na 832 milionů eur (22,5 miliardy Kč). ČTK o tom v tiskové zprávě informoval mluvčí EPH Daniel Častvaj. Na výsledku se z velké části podílela vznikající dceřiná firma EP Infrastructure (EPIF), pod kterou hodlá EPH začlenit všechny své infrastrukturní společnosti ve střední Evropě.

EPH již ke konci října avizovala, že tato nová společnosti bude vlastnit podíly v řadě firem působících především v oblasti přepravy, distribuce a skladování plynu a rovněž v oblastech distribuce a dodávek tepla a elektřiny.

Provozní zisk (EBITDA) tohoto subholdingu činil v letošním prvním pololetí 741 milionů eur, což bylo o 26,2 procenta více než ve stejném období loni, uvedla firma v dnešním sdělení.

EPH také zveřejnil údaje o ročních tržbách. Tržby celého holdingu za dvanáct měsíců k poslednímu červnu dosáhly 3,927 miliardy eur (106,4 miliardy Kč). Tržby EP Infrastructure pak za stejné období činily 3,17 miliardy eur (85,91 miliardy Kč).

"Tvorba jádrového zisku EBITDA je pozitivní informací. Dnes prezentované informace ale nespecifikují vývoj cash flow a tempo, jakým firma čerpá ze svého několika miliardového "finančního rezervoáru", který si vytvořila kombinací úvěrů a emise dluhopisů na podzim tohoto roku. To budou do budoucna důležité informace, které o úspěšnosti ambiciózního akvizičního apetitu společnosti mohou napovědět více," řekl dnes ČTK analytik BH Securities Petr Hlinomaz.

EPH na začátku ledna koupil šest plynových a jednu tepelnou elektrárnu v Itálii. Vede také exkluzivní jednání s italskou společností Enel o koupi podílu ve Slovenských elektrárnách (SE) a ve společném podniku s investiční skupinou PPF usiluje o německá aktiva švédské společnosti Vattenfall.

Holding je největším dodavatelem tepla v Česku a po společnosti ČEZ druhým největším dodavatelem elektřiny v tuzemsku. Na Slovensku je lídrem plynárenského odvětví. Skupinu EPH ovládají finančníci Daniel Křetínský a Patrik Tkáč, kteří společně drží zhruba dvě třetiny akcií. Zbytek akcií drží skupina J&T.

Zdroj: Ekonomický server ČTK, http://www.financninoviny.cz/zpravy/eph-zvysila-v-pololeti-provozni-zisk-o-skoro-22-procent/1276835

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top