investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti
Víc než na termíňáku

Ranní zpravodaj: Akcie technologických společností vedly ve čtvrtek k růstu hlavních indexů

08.12.2023
S&P500akcieburzadow jonesnasdaq

McDonald's se chystá otevřít novou síť poboček pro milovníky sladkého

08.12.2023
investicemcdonaldsstrategie

Britský antimonopolní úřad přezkoumá partnerství Microsoftu a OpenAI

08.12.2023
microsoftregulacetechnologie

Nio zvažuje další rušení pracovních míst

07.12.2023
EVautoprácečína

ČEZ - spekulace o prodeji bulharských aktiv a dividendě

20.02.2017

Bulharská vláda zvažuje odkoupení aktiv ČEZu v zemi poté, co je v roce 2005 privatizovala. Jde zejména o distribuci ...

Bulharská vláda zvažuje odkoupení aktiv ČEZu v zemi poté, co je v roce 2005 privatizovala. Jde zejména o distribuci elektřiny a tržní hodnota aktiv představuje cca 2 až 3 % celkové hodnoty firmy. Prodej aktiv by byl pro investory dobrou zprávou, pokud by proběhl za rozumnou cenu, protože ČEZ má s bulharským regulátorem dlouhodobě problémy a vede proti Bulharsku arbitráž. Ze strany Bulharska může jít o součást strategie, která má hodnotu aktiv srazit na minimum a docílit, aby prodej pod cenou byl pro ČEZ jediným rozumným řešením.

Někteří analytici očekávají letos pokles dividendy na 35 Kč za akcii a v podobném duchu se vyjádřil i ředitel společnosti Beneš.

Díky tomu, že se blíží volby, že návrh státního rozpočtu dle zveřejněných spekulací počítá s dividendou 40 Kč a že se pro ČEZ rýsuje možnost jednorázových příjmů, je možné, že stát jako hlavní akcionář prosadí, aby společnost letos ještě dividendu udržela na 40 Kč, i když dlouhodobě je pragmatické ji snížit kvůli očekávání klesajících příjmů v roce 2017 i 2018 a možným výdajům na stavbu nového jaderného bloku.

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top