investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

Ranní zpravodaj: Výprodej na trzích se ve čtvrtek rozšířil

19.07.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Ranní zpravodaj: Nasdaq ve středu prudce klesl

18.07.2024
S&P500akciedow jonesnasdaqusa

Vyvrátili vědci rasismus?

18.07.2024

Výrobce polovodičů TSMC navýšil tržby o 40 procent

18.07.2024
AItechnologietržbytsmcvýroba

ČEZ, dividenda a trochu kalkulací

28.01.2014

Úvaha českého ministra financí navýšit letošní dividendu společnosti ČEZ a vyplatit akcionářům třeba celýčistý zisk loňského roku by měla pomoci kurzu akcií ČEZ bez velkých potíží „přemoci“ úroveň 600 Kč na akcii.

Úvaha českého ministra financí navýšit letošní dividendu společnosti ČEZ a vyplatit akcionářům třeba celýčistý zisk loňského roku by měla pomoci kurzu akcií ČEZ bez velkých potíží „přemoci“ úroveň 600 Kč na akcii. Platí to zvláště, pokud bezprostřední reakce koaličního partnera (ČSSD) nejsou odmítavé. 

Odhadujeme, že více než výplata celého čistého zisku (tedy 100%) je pravděpodobný o něco nižší výplatní poměr, a to mírně přes 80% s dividendou navýšenou na cca 55 Kč na akcii z původně (námi) očekávaných 40 Kč na akcii hrubého. Akcie ČEZ by se pak mohly obchodovat na pražské burze s dividendovým výnosem kolem 9%.(Text i s grafy je umístěn v analytické sekci www.bhs.cz).

 Kam až může sahat dividenda?

 Podle našeho názoru v principu existuje prostor k navýšení dividendy, neboť: 

- čistý zisk na akcii dosáhl v roce 2013  67,2 Kč,

- objem nerozděleného zisku k 31.12.2013 208,659 mld korun představuje prostor násobně vyšší (byť je vněm čistý zisk běžného období obsažen).

 Měl by být nicméně zachován dostatečný prostor pro řízení cash flow: 

- hotovost ke konci roku 2013 byla v přibližné výši 47 korun na akcii, 

- z každoroční zkušenosti je možno počítat s růstem čisté hotovosti (alespoň) o více než deset miliard korun během prvního kvartálu , tj. o cca 18 až 20 korun na akcii. 

I když by vytvořená hotovost v době výplaty dividendy patrně pokryla výše zmíněnou hodnotu zisku za rok 2013, je třeba počítat s minimální likviditou na provoz i s tím, že v roce 2014 má společnost např. ještě splatit dluhopisy odhadem v objemu kolem 15 miliard korun (společnost část těchto závazků již splatila v prvních měsících tohoto roku), i když je možné financovat se další emisí dluhopisů nebo bankovním úvěrem.

Proto by při tvorbě hotovosti měla být část ponechána ve společnosti. Z pohledu zachování likvidity a krytí závazků (dluhů) by kompromisem mohla být dividenda, kterou odhadujeme kolem 55 korun na akcii hrubého s tím, že by tímto postupem mohla být zachována také dostatečná pravděpodobnost ji udržet i v dalším roce, či létech. To by mohlo platit i přes očekávané další zhoršení čistého zisku v tomto a příštím roce vlivem nízkých tržních cen elektřiny.

Doplňme, že maximem byla dividenda 53 korun akcii hrubého vyplacená akcionářům ČEZ v roce 2010.

Kam až může vyšplhat kurz akcií?

V posledních 6 měsících se akcie ČEZ obchodovaly s průměrným dividendovým výnosem v pásmu 7,5 až 8%. Bylo to v době, kdy se odhadovala výše dividendy někde mezi 35 a 40 korunami. Pokud bychom nyní předpokládali mechanické udržení tohoto dividendového výnosu, znamenalo by to při námi odhadované dividendě 55 Kč růst kurzu akcií ČEZ do intervalu mezi cca 685 až 730 Kč. To je ale méně pravděpodobné, v případech mimořádné dividendy, trh ponechává nevyužity i vyšší dividendové výnosy, protože nemůže najednou odhlédnout od všech fundamentálních vlastností titulu a prostředí, ve kterém firma podniká (např. nízké ceny elektřiny v tomto případě). Proto optikou navýšené dividendy na (námi) odhadovaných 55 Kč na akcii hrubého by se krátkodobě mohly akcie dostat nad 600 korun, což by mělo být minimálně o 5,5% více proti včerejšímu (24.3.) zavíracímu kurzu; v reakci na zprávu cena akcií včera vyrostla o +5,07% na 569 Kč.

Pozn.: Průměrný kurz akcií ČEZ na pražské burze za posledních 6 měsících byl 522,70 Kč.

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top