investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

Lékárny Pilulka loni zvýšily svou ztrátu

29.05.2024
akcieprodejtržbyčesko

Poptávka po iPhonech v Číně oživuje

28.05.2024
appleprodejčína

Japonské automobilky vyvinou nové motory upravené pro elektromobily

28.05.2024
EVautojaponskovýroba

Ranní zpravodaj: Očekávání ohledně snížení úrokových sazeb

27.05.2024
akcieburzaekonomikainflaceusa

Ceny výrobců meziročně stále v poklesu hlavně díky energiím a těžbě, což ale může podpořit průmysl

16.04.2014

Indexy cen výrobců v měsíci březnu podle českého statistického úřadu měsíčně sice lehce vzrůstaly....

Indexy cen výrobců v měsíci březnu podle českého statistického úřadu měsíčně sice lehce vzrůstaly, ale meziročně se jednalo nadále o poklesy. Zejména ceny výrobců si držely meziroční pokles -0,8% a to hlavně vlivem poklesu cen elektřiny (-11,5%) a plynu (-5,5%) i poklesu produkce ve skupině těžby (-4,0%) způsobené hlavně poklesem ceny černého uhlí (-5,6%) a ropy (-5,3%).

Ze řetězu zůstávají utržené ceny zemědělské rostlinné produkce, které byly v březnu meziročně o -14% níže. Jejich propad je v rámci celé skupiny zemědělských výrobců umazáván více jak osmi procentním růstem cen produktů živočišné výroby na výsledných -4,2%. Ceny stavebních prací z pohledu srovnání posledních dvanácti měsíců stagnovaly.

Závěr:

Březnová statistika výrobních cen neindikuje, že by mělo dojít k nějakému výraznějšímu budoucímu růstu spotřebních cen. Z pohledu průmyslu lze meziroční pokles cen vstupních surovin a energií vnímat jako další impulz podporující průmyslovou výrobu v tomto roce.

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top