investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti
Víc než na termíňáku

Microsoft investuje do AI firmy G42

16.04.2024
AIakviziceinvesticemicrosofttechnologie

Zisk Bank of America ve čtvrtletí klesl

16.04.2024
akciebankatržbyusa

Odbyt smartphonů ve čtvrtletí vzrostl

15.04.2024
applesamsungsvěttechnologie

Ranní zpravodaj: Americké akcie se ve čtvrtek odrazily výše od posledního výprodeje

12.04.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Ceny výrobců meziročně stále v poklesu hlavně díky energiím a těžbě, což ale může podpořit průmysl

16.04.2014

Indexy cen výrobců v měsíci březnu podle českého statistického úřadu měsíčně sice lehce vzrůstaly....

Indexy cen výrobců v měsíci březnu podle českého statistického úřadu měsíčně sice lehce vzrůstaly, ale meziročně se jednalo nadále o poklesy. Zejména ceny výrobců si držely meziroční pokles -0,8% a to hlavně vlivem poklesu cen elektřiny (-11,5%) a plynu (-5,5%) i poklesu produkce ve skupině těžby (-4,0%) způsobené hlavně poklesem ceny černého uhlí (-5,6%) a ropy (-5,3%).

Ze řetězu zůstávají utržené ceny zemědělské rostlinné produkce, které byly v březnu meziročně o -14% níže. Jejich propad je v rámci celé skupiny zemědělských výrobců umazáván více jak osmi procentním růstem cen produktů živočišné výroby na výsledných -4,2%. Ceny stavebních prací z pohledu srovnání posledních dvanácti měsíců stagnovaly.

Závěr:

Březnová statistika výrobních cen neindikuje, že by mělo dojít k nějakému výraznějšímu budoucímu růstu spotřebních cen. Z pohledu průmyslu lze meziroční pokles cen vstupních surovin a energií vnímat jako další impulz podporující průmyslovou výrobu v tomto roce.

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top