investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

Ranní zpravodaj: Výprodej na trzích se ve čtvrtek rozšířil

19.07.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Ranní zpravodaj: Nasdaq ve středu prudce klesl

18.07.2024
S&P500akciedow jonesnasdaqusa

Vyvrátili vědci rasismus?

18.07.2024

Výrobce polovodičů TSMC navýšil tržby o 40 procent

18.07.2024
AItechnologietržbytsmcvýroba

Celoroční výsledky NWR

24.02.2015

Celoroční výsledky NWR, aneb to nejlepší si nechalo NWR na konec roku a jak by to vypadalo bez jednorázových položek

V roce 2014 prožívala společnost NWR mnoho změn  a její hospodaření je proto dosti ovlivněno jednorázovými vlivy. Dalo by se říci, že skoro tak jako v roce 2013, i když tehdy šlo o jednorázové položky skutečně dramatické povahy (snížení hodnoty majetku).

Na pozadí přetrvávajících nízkých tržních cen uhlí vykázalo NWR o něco lepší výsledky, než se očekávalo.

a)       Čísla

Nic jednoduššího než se podívat na tabulky níže, ktetré porovnávají skutečnost s odhady u vybraných položek výsledkovky.

Z pohledu čístého hospodářského výsledku se s nadsázkou dá říci, že NWR si nechala to nejlepší na konec, když vygenerovala v posledním čtvrtletí zisk přes 100 mil euro a snížila celoroční zrátu na 21 mil euro. To je obrovský skok proti bezmála miliardové ztrátě v roce 2013.

Nicméně v obou případech hrály roli mimořádné položky a ty právě v posledním čtvrtletí posunuly hospodaření NWR ke čtvrtletnímu zisku díky zaúčtovanému mimořádnému zisku z kapitálové restrukturalizace ve výší 342 milionů euro. Mimochodem jde o „nekešovou“ položku, tj. neznamená příliv hotovosti.

Proto za pochvalu, více než snížení konečné celoroční ztráty, stojí obrat zisku před zdaněním, odpisy a úroky (jádrového zisku EBITDA) ze ztráty do zisku v průběhu tohoto roku. Poslední čtvrtletí přidalo k EBITDA dalších 6,6 milionů euro na celoročních 10,7 milionu euro, což tržní odhady nepředpokládaly, ale byly níže (očekávali jsme 7,2 milionu euro).

Jádrový ziskl EBITDA je totiž  mnohem méně zasažen různými jednorázovými vlivy a pro výhledy a budoucnost firmy je svým způsobem důležitější.

b)      Jak by to vypadalo bez jednorázových položek

V tento okamžik si dovolíme jen velmi hrubý odhad, že bez jednorázových položek by poslední kvartál zůstal s velkou pravděopdobností ztrátový a celoroční ztráta by naopak něco přibrala. Číselný odhad? Velmi hrubě odhadujeme v tento okamžik - 130 mil euro celoroční ztráty po očištění o jednorázové položky, tedy o něco málo více v porovnání se 128 miliony ztráty ke konci loňského září.

c)       Rozvaha „den po té“

Rozvaha k 31.12.2014 poprvé ukazuje, kolik zbylo NWR dluhů po oddlužovací kůře, kterou společnost prošla v průběhu loňského roku. Společnost snížila objem vydaných dluhopisů na polovinu, cizí pasiva však stále dosahují přes 500 milionů euro (na konci roku 2013 to bylo více než miliarda euro).

Výsledek oddlužení je na jedné straně nepochybně pozitivní, na druhé straně to ještě nezbavuje společnost v plné míře zátěže nákladových úroků, které znamenají odliv potřebné hotovosti.

Vlastní kapitál je stále záporný.

d)      Kam směřuje vývoj CF?

Růst hotovosti ke konci roku ve finále předčil (veškerá) očekávání a je jednoznačným kladem. Ovšem pozor, má na něm nemalou zásluhu přínos externího financování. Tvorba provozního cash flow byla záporná. Naštěstí toto záporné provozní cash flow ještě neodráží plně standardní stav, neboť je výrazně zkresleno výdaji spojenými s kapitálovou restrukturalizací. Stabilizace provozního cash flow (a celkového cash flow) tak zůstává nadále hlavním úkolem společnosti.

e)       Co na to trh?

Pro kurz akcii NWR jsou výsledky relativně povzbudivým impulzem, nelze je však chápat jako důkaz konečného řešení a vplutí firmy do bezpečného přístavu.

Pozn.: E = odhady, Bloom = výsledek průzkumu agentury Bloomberg (průměr); Reut = výsledek průzkumu agentury Thomson Reuters (průměr; celoroční odhady jsou součtem skutečnosti 9M/14 a odhadů pro Q4/14); BHS = odhady BH Securities

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top