investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

Ranní zpravodaj: Akcie zakončily středeční zkrácenou prázdninovou seanci na vysoké úrovni

04.07.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Optimální investiční portfolio podle Goldman Sachs

04.07.2024
AIakciedluhopisyekonomikainflaceinvestice

Ranní zpravodaj: Ochlazení na americkém trhu práce by mohlo být počátkem znepokojivějšího trendu

03.07.2024
akcieprácetržbyusa

Emise Googlu za posledních pět let vzrostly o polovinu

03.07.2024
AIecogoogle

Američtí žalobci doporučují vládě vznést trestní obvinění Boeingu

24.06.2024

Boeing se odmítl k záležitosti vyjádřit...

Američtí žalobci doporučují, aby ministerstvo spravedlnosti podalo trestní obvinění na výrobce letadel Boeing. Ministerstvo totiž uvedlo, že firma porušila dohodu související se dvěma smrtelnými nehodami letadel Boeing 737 MAX, což ale firma popírá. V neděli o tom informovala agentura Reuters a další média. Boeing se odmítl k záležitosti vyjádřit, ministerstvo bezprostředně komentář neposkytlo.

Doporučení není konečným rozhodnutím, podrobnosti o případném trestním jednání nebyly v neděli známy. Ministerstvo má čas do 7. července, aby se vyjádřilo, zda s Boeingem skutečně zahájí trestní řízení.

"Rozhodnutí, které přijde, je naprosto zásadní," řekl Ed Pearson, který je výkonným ředitelem Nadace pro bezpečnost letectví a bývalým vysokým manažerem společnosti Boeing. "S těmi letadly jsou potíže, vidíme u nich problémy," pokračoval Pearson. "Mluvím o letadlech 737 MAX a 787, odráží se v tom způsob řízení," dodal.

S letadly 737 MAX jsou spojeny dvě fatální nehody, jedna se stala v roce 2018 v Indonésii, druhá v roce 2019 v Etiopii - celkem při nich zahynulo 346 lidí. Příbuzní obětí před několika dny naléhali na státní zástupce, aby pro Boeing požadovali pokutu 25 miliard dolarů (580 miliard Kč) a zahájili trestní stíhání.

Boeing se podle dohody s americkými žalobci z roku 2021 zavázal v rámci vyrovnání zaplatit 2,5 miliardy dolarů, zatímco žalobci souhlasili s tím, že se po třech letech obrátí na soud, aby firma nemusela čelit trestnímu řízení. Letos v květnu ale ministerstvo spravedlnosti uvedlo, že Boeing tuto smlouvu porušil. Firmě se podle ministerstva nepodařilo navrhnout, prosadit a také vymáhat program dodržování stanovených postupů a etiky. Jeho smyslem je zabraňovat a také odhalovat porušování amerických zákonů na potírání podvodů. Smlouva přitom firmu chránila před podáním trestního oznámení na konspiraci s cílem spáchat podvod.

Generální ředitel Boeingu Dave Calhoun čelil minulý týden dotazům amerických senátorů. Mimo jiné jim řekl, že se firma poučila z minulých chyb a že funguje i proces, který má informátorům, takzvaným whistleblowerům, umožnit hlásit nekalé praktiky v podniku. Zákonodárci šéfovi Boeingu přesto vyčetli, že pro nápravu podnikové kultury neudělal dost.

V rámci nynějšího vyšetřování informátoři z Boeingu v dubnu americkému Senátu sdělili, že modely 737 MAX, 787 Dreamliner a 777 měly vážné výrobní problémy. Boeing se naposledy dostal do centra pozornosti letos v lednu, kdy se letadlu společnosti Alaska Airlines za letu utrhla část trupu, která zaslepuje otvor pro případný další nouzový východ. S dírou v trupu pak letadlo přistálo.


Zdroj: ČTK

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top