investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

Ranní zpravodaj: Akcie opět končí obchodní týden v zelených číslech

20.05.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Již rok klesají ceny zemědělských výrobců

20.05.2024
cenaprůmyslvýrobačesko

Optimální investiční portfolio do příštích let

20.05.2024
akciedluhopisyinflaceinvesticetechnologie

Ranní zpravodaj: Dow Jones se poprvé v historii dotkl hranice 40 000 bodů

17.05.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Americké společnosti jsou v ziskové recesi

02.06.2023

Společnosti z S&P 500 vykázaly lepší výsledky, než se čekalo...

  • Za 1. kvartál 2023 78 % společností indexu S&P 500 překonalo očekávaný zisk na akcii a 76 % společností překonalo předpokládané tržby
  • Přes 97 % společností indexu S&P 500 již vykázalo své čtvrtletní výsledky, čisté zisky se propadly v průměru o -2,1 %
  • Podle těchto výsledků se tak největší americké společnosti ocitají v lehké ziskové recesi, kdy ve 4. kvartále 2022 společnosti ztrácely v průměru na ziscích -4,8 %
  • 63 členů indexu vydalo pesimističtější výhledy na zisky pro druhý kvartál 2023 a 41 členů bylo optimistických


Umělá inteligence byla ústředním tématem pro akciové trhy v 1. a 2. kvartále. Jenom hrstka největších technologických společností od počátku roku táhne trhy směrem vzhůru a ty se nyní spojují s umělou inteligencí. Podle údajů FactSet zmínky klíčového slova AI (artificial intelligence) v transkriptech zveřejněných kvartálních výsledků silně rostly a byly rekordní v 1. kvartále 2023 (1Q23). Nejvíce toto klíčové slovo využívaly technologické společnosti, společnosti průmyslové a spadající do sektoru komunikačních služeb. Členové indexu S&P 500 vykazovaly lepší výsledky, než se očekávalo ale ziskové recesi (alespoň dva po sobě jdoucí kvartály se záporným růstem čistých zisků) se stejně nevyhnuly.

Vývoj čistých zisků

Celkově členové indexu vykázaly meziročně -2,1% pokles zisků v 1Q23, což je pod desetiletým průměrem kvartálního růstu zisků o 8,7 %. 5/11 sektorů vykázalo rostoucí zisky v čele se sektory zbytného spotřebního zboží a průmyslu. Nejvíce táhla sektor zbytného spotřebního zboží společnost Amazon.com a také růst zisků hotelů, restaurací a odvětví volnočasových aktivit. Méně se dařilo společnostem prodávající zboží volnočasové, luxusní, oděvní a pro domácnost. Sektor průmyslu byl růstový hlavně díky aerolinkám, strojním výrobcům a distributorům/obchodníkům. Naopak ztráty v sektoru prohlubovaly logistické společnosti. Největší pokles zisků zaznamenaly sektory základních materiálů a veřejné infrastruktury. V těchto sektorech nejvíce ztrácely společnosti z odvětví kovů a těžby, výrobců obalů, chemického a elektrických rozvodů.

Vývoj tržeb

Co se týče tržeb, ty rostly v 1Q23 průměrným tempem 4,1 % meziročně, což je nejnižší hodnota od 4. kvartálu 2020 a jedná se o zhruba desetiletý průměr, který činí 4,9 %. Sektory financí a veřejné infrastruktury vykázaly nejrychlejší růst v tržbách, naopak sektor základních materiálů zaznamenal největší poklesy.

Čistá zisková marže

V průměru činila v 1Q23 11,5 %, což je lehce nad 11,3 % v předchozím kvartále a pětiletém průměrem 11,4 %. Sektorově, marže nejvíce vzrostly společnostem ze sektorů energetiky a zbytného spotřebního zboží. Naopak nejhorší marže vykázaly společnosti veřejné infrastruktury.

Výhledy

Ze 104 společností z indexu S&P 500, které vydaly výhledy na další kvartál, 63 má spíše pesimistický výhled a zbylých 41 optimistický. Většina společností (58 %) je ale optimistická ohledně vývoje zisku na akcii v tomto fiskálním roce. Odděleně, analytici podle údajů FactSet prognózují pokles tržeb ve 2. kvartále 2023 o -0,3 % a pokles čistého zisku o -6,3 %. Má se tak podle nich jednat o nejhorší čtvrtletí roku a od 3. kvartálu by se měly zisky a tržby zase začít pomalu zvedat. Ve 3. kvartále 2023 tak předpovídají 1,2% růst tržeb a 1% růst čistého zisku. Ve 4. kvartále pak růst tržeb o 3,2 % a čistého zisku o 8,4 %. Analytici cílují index S&P 500 na konci roku na hodnotu 4 700 bodů, což představuje růst zhruba o 12 % oproti dnešní hodnotě. Nejvíce podhodnocené společnosti lze nyní nalézt v sektorech energetiky, nemovitostí, základních materiálů, financí a zdravotnictví. Naopak nejsilněji naceněné se zdají být společnosti ze sektorů informačních technologií, komunikačních služeb a zbytného i nezbytného spotřebního zboží. 

Timur Barotov, analytik BHS

„Společnosti z S&P 500 vykázaly lepší výsledky, než se čekalo, ale ziskové recesi se vyhnout nedokázaly.“

Timur Barotov, analytik BHS

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top