investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti
Víc než na termíňáku

Tesla uvedla elektrický pick-up Cybertruck

01.12.2023
EVautotechnologietesla

ECB klade na Société Générale kvůli riziku přísnější požadavky

01.12.2023
bankaevroparegulace

Ranní zpravodaj: Americké akcie byly ve středu smíšené

30.11.2023
S&P500akcieburzadow jonesnasdaq

Vista Outdoor odmítl nabídku na spojení s českou Colt CZ

30.11.2023
CZGakviziceinvestice

Americká inflace přerušila svižný pokles na 6,4 % za leden

14.02.2023

Svižný pokles o zhruba půl procenta měsíčně byl v lednu přerušen se zpomalením růstu o pouhých 0,1 % na celkové inflaci...

„Svižný pokles o zhruba půl procenta měsíčně byl v lednu přerušen se zpomalením růstu o pouhých 0,1 % na celkové inflaci,“ říká analytik BHS Timur Barotov.

Celková inflace v lednu vzrostla o +6,4 % a očekával se růst o +6,2 % meziročně. Meziměsíčně se jednalo o +0,5 % v souladu s oček. Jádrová inflace (která ze zprávy vylučuje volatilní složky potravin a energií) rostla o +5,6 % vs oček. +5,5 % meziročně. Na meziměsíční bázi se jednalo o růst +0,4 % taktéž v souladu s předpoklady.

Inflace se tedy v prvním měsíci roku zvýšila a popřela tím optimismus investorů a bankéřů ohledně stabilně pokračujícího poklesu. Tomuto dojmu nepomáhají ani sezónní úpravy, které BLS zveřejnil v pátek na základě něhož se změnil původní prosincový údaj o meziměsíčním poklesu inflace o 0,1 % na 0,1% nárůst. Od poloviny roku 2022 růst cenové hladiny ve Spojených státech stabilně zpomaloval v průměru o půl procenta měsíčně. Ačkoli jen pomalu, dezinflace na celkové a jádrové inflaci stále pokračuje. Podobné období dvou měsíců téměř totožných hodnot inflace ale není výjimkou, neboť zářijová inflace v minulém roce byla téměř totožná se srpnovou.

Na meziměsíční bázi: rostly ceny potravin +0,5 %, obzvlášť ty živočišného původu a pečivo. Výrazněji rostly ceny energií +2 %, jež byly taženy cenami benzínu. Vzrostly také ceny služeb spojených s energiemi (+0,5 %) a distribucí plynu (+6,7 %). Ceny ojetin pokračují v trendu poklesu (-1,9 %), kdežto zdravotnické potřeby zdražily o +1,1 %. Přepravní služby a náklady na bydlení rostly o +0,9 % a o +0,7 %. Naopak zlevnily zdravotnické služby (-0,7 %) a letenky (-2,1 %).

I když se inflační situace od loňského vrcholu současného cyklu zlepšila, rostoucí náklady na základní zboží nadále zatěžují americké spotřebitele. Tvůrci politik pozorněji sledují "jádrovou" inflaci kvůli jejímu diferencovanému pohledu na klíčové vstupy, jako je bydlení, zatímco celkový údaj CPI se v loňském roce pohyboval převážně v tandemu s volatilními cenami energií. Podle statistického úřadu práce byly ceny bydlení i nadále dominantním faktorem ve zprávě o indexu spotřebitelských cen, když se na meziměsíčním skoku inflace podílely téměř polovinou. Kategorie bydlení v rámci indexu CPI, která se na celkovém indexu CPI podílí 30 % a na jádrovém údaji 40 %, vzrostla za měsíc o 0,7 % a za poslední rok o 7,9 %.

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top