investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti
Víc než na termíňáku

Ranní zpravodaj: Americké akcie se ve čtvrtek odrazily výše od posledního výprodeje

12.04.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Apple bude brzy vyrábět čipy M4

12.04.2024
appletechnologievýroba

JPMorgan ve čtvrtletí zvýšila zisk

12.04.2024
akciebankatržbyusa

Ranní zpravodaj: Americké akcie se ve středu propadly

11.04.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

2 roky od konce devizových intervencí

05.04.2019

Zítra to budou přesně 2 roky, kdy 6. dubna 2017 bankovní rada České národní banky ukončila devizové intervence...

Zítra to budou přesně 2 roky, kdy 6. dubna 2017 bankovní rada České národní banky ukončila devizové intervence. Ty měly za cíl udržovat kurz koruny vůči euru na úrovni 27,00 CZK/EUR nebo slabší. Devizové intervence byly zahájeny 7. listopadu 2013 a trvaly 41 měsíců. Za tu dobu bylo na intervence vydáno 2,012 bilionu korun.

Devizové intervence oslabily kurz koruny, čímž podpořily český export. Slabší kurz koruny totiž umožňuje snížit ceny zboží v cizích měnách při zachování stejné výše zisku v korunovém vyjádření. Tím se české zboží stalo konkurenceschopnější na zahraničních trzích. Česká ekonomika je silně exportně orientovaná. Podporou exportu tak mohl být nastartován hospodářský růst, kterému se v následujících letech po spuštění devizových intervencí velmi dobře dařilo. Devizové intervence rovněž pomáhaly České národní bance, aby se měnová politika přibližovala svému inflačnímu cíli.

 

Devizové intervence však byly některými ekonomy kritizovány. Hlavní argument směřoval k tomu, že oslabení kurzu koruny snížilo hodnotu úspor Čechů. To lidé pocítili hlavně při cestách do zahraničí, kde bylo při přepočtu do korun najednou vše dražší. Devizovým intervencím bylo rovněž vytýkáno, že prodražily dovoz zboží, což mohlo vést k nižším investicím do nových zahraničních technologií.

 

Krátce před ukončením devizových intervencí začali mnozí spekulanti předpokládat, že koruna skokově posílí. V té době spekulanti začali hojně skupovat krátkodobé korunové dluhopisy. To vedlo k výrazně negativním úrokovým sazbám, čehož využil stát k financování svého dluhu. Tím, že byly prodávány dluhopisy s negativním úrokem, došlo k paradoxní situaci, kdy dlužník vydělával na svém dluhu.

 

Po konci devizových intervencí koruna sice posílila, ale méně výrazně, než mnozí předpokládali. Do 10. dubna 2017 došlo k posunu kurzu z 27,06 na 26,53 CZK/EUR. Následně však koruna začala oslabovat a 21. dubna 2017 se vrátila ke kurzu 26,94 CZK/EUR. Postupně však převážil posilující trend a do konce roku 2017 koruna posílila až na kurz 25,54 CZK/EUR. V průběhu roku 2018 se však již nepotvrdily předpovědi mnohých analytiků a koruna přestala posilovat. V tomto stavu setrváváme až do dnešních dní, kdy se kurz koruny pohybuje na úrovni 25,70 CZK/EUR.

 

Výraznějšímu posilování koruny bránili spekulanti. Ti při posílení koruny opouštěli své pozice, což vedlo k prodeji korun a opětovnému oslabení kurzu. V průběhu roku 2018 rovněž docházelo ke zvyšování úrokových sazeb Americkou centrální bankou (FED), což mnohé investory motivovalo k přesunu kapitálu do dolarových aktiv. Následkem toho docházelo k odlivu kapitálu z rozvíjejících se ekonomik, kam je zařazována i ta česká. Některé státy jako Turecko se dokonce potýkaly s měnovou krizí. České koruně pomohlo zvyšování úrokových sazeb, které ustálilo následující vývoj. V té době se ukázaly výhody eura, které stabilizovalo vývoj v Řecku a dalších zemích. V nich by bez společné měny pravděpodobně došlo k měnovým krizím.


Chcete investovat do dluhopisů?

Zeptejte se nás na aktuální možnosti!

Formulář odeslán!

Děkujeme za vyplnění kontaktního formuláře!"Po devizových intervencích nám dnes zbyly velmi vysoké devizové rezervy, které brání výraznějšímu posilování koruny. V případě, že by část devizových rezerv byla prodána, koruna by mohla výrazně posílit. K tomuto kroku se však zatím neschyluje. Česká koruna by měla mírně posilovat i bez prodeje devizových rezerv. K tomu napomáhá situace, kdy se našemu hospodářství daří lépe než průměru eurozóny. Postupně se přitom výkonem ekonomiky přibližujeme průměru Evropské unie."

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top