Wall Street váhá po Trumpových výrocích o clech, investory čeká napjaté zasedání Fedu
Americké akcie v pondělí výrazně zkorigovaly po sérii devíti růstových seancí v řadě, a to v reakci na nové výhrůžky prezidenta Trumpa ohledně cel. Index S&P 500 ztratil 0,6 % a Dow Jones odepsal 0,2 %, zatímco technologický Nasdaq klesl o 0,7 %.

Investoři doufali v obnovení obchodních jednání mezi USA a Čínou, Trump však o víkendu uvedl, že tento týden neplánuje žádný rozhovor s čínským prezidentem a zároveň oznámil uvalení 100% cel na zahraničně produkované filmy. To tvrdě dopadlo na akcie mediálních společností, například Netflix klesl o 2 %, podobně i Warner Bros. a Paramount Global. Trhy zároveň vyhlížejí nadcházející dvoudenní zasedání Fedu, které začíná v úterý. Očekává se, že centrální banka ponechá sazby beze změny, i když Trump poslední týdny stupňuje tlak na jejího šéfa Jeroma Powella, aby sazby snížil. Trump sice odmítl Powella odvolat, ale označil ho za „naprostého suchara“ a znovu zdůraznil, že by Fed měl sazby snížit.
Propad Berkshire Hathaway, Ford ruší výhled a Palantir v záplavě optimismu
Akcie Berkshire Hathaway oslabily o více než 5 % poté, co firma oznámila, že Warren Buffett na konci roku předá otěže viceprezidentovi Gregu Abelovi. Přestože Buffett zůstane předsedou představenstva, oznámení o konkrétním termínu nástupu jeho nástupce překvapilo část investorů. Automobilka Ford překvapila silnými výsledky za první kvartál, avšak kvůli očekávanému dopadu cel na dovoz automobilů a dílů (až -1,5 miliardy USD na zisk EBIT v roce 2025) stáhla svůj celoroční výhled. Trumpova nová cla mají podle firmy potenciál výrazně narušit dodavatelské řetězce. Akcie Fordu v reakci klesly o více než 1 %. Naopak Palantir potěšil trhy zvýšeným výhledem tržeb na rok 2025, kdy firma očekává obrat mezi 3,89 až 3,9 miliardami dolarů, čímž opět překonává očekávání Wall Street. Přesto akcie firmy po dosažení historického maxima během after-marketu prudce oslabily o více než 6 %.
Ropa padá, služby signalizují slabost a trhy ovládá nejistota
Ceny ropy klesly o více než 2 % a americký benchmark WTI se dostal na 57 USD za barel, nejníže za poslední čtyři roky. Důvodem je rozhodnutí OPEC+ navýšit produkci i v červnu, a to ve snaze získat zpět tržní podíl, i za cenu nižších cen. Saúdská Arábie podle Reuters signalizovala ochotu akceptovat delší období nízkých cen. Goldman Sachs snížil svou prognózu pro cenu ropy Brent na 60 USD pro zbytek roku. Ekonomická data z amerického sektoru služeb ukázala smíšený obrázek, ISM index poskočil na 51,6 bodu (nejvíce od ledna 2023), zatímco PMI od S&P Global klesl na 50,8, tedy nejníže od listopadu. Slábnoucí poptávka a nejistota okolo cel doléhají především na menší podniky. Z jednotlivých titulů zaujala také Tesla, která klesla o 2,5 %, protože čerstvá data ukázala meziroční propad registrací vozů ve Španělsku o 36 %.
Napětí z obchodních vztahů, očekávání ohledně politiky Fedu a ochlazující se spotřebitelský sentiment v USA vytvářejí pro investory složité prostředí. Bude proto zásadní sledovat výsledky zasedání Fedu a další kroky Trumpovy administrativy ohledně tarifní politiky.