Technologická euforie táhne trh nahoru, ale většina titulů zlevňovala
Americké akcie se ve středu snažily najít směr poté, co index S&P 500 vymazal veškeré své letošní ztráty. Trh zpracovával nejednoznačné zprávy ohledně cel a vývoje obchodních vztahů USA s Čínou.

Zatímco S&P 500 zůstal víceméně beze změny, podobně jako Dow Jones, technologický Nasdaq si připsal 0,5 % díky solidnímu růstu akcií jako AMD (+4,2 %), Alphabet (+3,7 %) či Super Micro Computer (+15,7 %). Tahounem trhu zůstává umělá inteligence a očekávání kolem čipů. Nvidia, která získala sérii nových zakázek v hodnotě miliard dolarů ze Saúdské Arábie, posílila o více než 3 % a dostala se zpět do zelených čísel za rok 2025. Společnost oznámila dohodu se saúdskou AI firmou Humain v hodnotě 7 miliard dolarů, což podpořilo pozitivní sentiment investorů navzdory přetrvávajícím obavám ohledně exportních omezení. Partnerská firma Foxconn, která dodává servery pro Nvidii, sice vykázala 91% nárůst zisku, ale současně zhoršila celoroční výhled kvůli nejistotě ohledně cel.
Společnosti vyčíslují škody po tarifech
Napětí kolem obchodních válek se projevuje i ve výsledkové sezóně. American Eagle (prodejce oblečení) stáhl svůj výhled na rok 2025 a oznámil odepsání zásob v hodnotě 75 milionů dolarů, což poslalo akcie o více než 11 % níže. Podobně i Sony varovalo před dopadem amerických cel ve výši 700 milionů dolarů, což zhatilo očekávaný růst zisku. Na druhé straně trhu je patrný návrat „meme“ spekulací,Reddit vyskočil o 15 % bez jasného fundamentálního důvodu a další silně shortované tituly jako Hims & Hers, Super Micro či Mobileye rostly o více než 14 %. Trh se tak znovu přiklání k riziku a investoři jdou po příležitostech i mimo tradiční velké hráče.
Tržní trendy: zdražující dluhopisy, slabší dolar a návrat Muska do hry
Výnos 10letých amerických dluhopisů se vyšplhal na 4,54 %, nejvýše za poslední měsíc, což reflektuje obavy z fiskální expanze a možné daňové změny. Republikáni mezitím řeší vnitrostranický spor o navýšení odpočtu státních a místních daní (SALT), což komplikuje schválení Trumpova "krásného daňového balíku". Zajímavé dění přinesla i Tesla, akcie posílily o 4 % poté, co se objevily zprávy o možném novém kompenzačním balíčku pro Elona Muska. Jeho původní plán z roku 2018 byl soudem zamítnut, a firma tak hledá nové způsoby, jak Muska motivovat bez negativního dopadu na akcionáře. Na měnovém trhu pokračoval pokles dolaru, který reagoval na uklidnění obchodního napětí a slabší inflační data. Dolarový index oslabil o 0,8 % a od začátku dubna ztratil 3 %. Celkově se trh snaží nalézt rovnováhu mezi optimismem ohledně AI a uvolňování obchodních omezení a přetrvávajícími riziky plynoucími z globální politické nejistoty a fiskálních debat ve Washingtonu.