Smíšené výsledky od Amazonu, Spotify, Coca-Coly a Starbucks
Americké indexy si v úterý připsaly zisky, investory uklidnila úleva od dalších tarifů na dovoz aut, kterou oznámil prezident Trump. Index S&P 500 vzrostl o 0,6 %, Nasdaq přidal 0,5 % a Dow Jones posílil o 0,8 %, čímž prodloužil nejdelší růstovou sérii v roce 2025.

Trumpovo exekutivní nařízení zamezilo duplicitnímu uvalení cel na zahraniční auta, což podpořilo akcie automobilového sektoru a zmírnilo obchodní napětí, hlavně ve vztahu k Číně. Ministr financí Scott Bessent kritizoval mezitím čínskou neochotu v jednáních a připomněl, že Čína může čelit mnohem vyšším ztrátám z přetrvávající celní situace. General Motors sice překonal očekávání za první kvartál, ale kvůli nejistotě ohledně dopadů tarifů odložil výhled na zbytek roku. Stejně tak UPS plánuje výrazné škrty, až 20 000 pracovních míst kvůli slabším objemům objednávek od Amazonu a čínských e-commerce hráčů.
Na poli výsledků zveřejnily své hospodářské výsledky společnosti napříč sektory. Amazon se dostal do konfliktu s Bílým domem kvůli plánům uvádět cenu zboží včetně tarifních nákladů, firma ale zprávu popřela a akcie skončily poblíž nuly. Spotify zklamalo výhledem pro Q2, když odhad počtu aktivních uživatelů i marže zaostaly za očekáváním, což stáhlo akcie až o 8 % dolů před tím, než obnovily část ztrát. Starbucks rovněž nedoručil očekávání, zisk na akcii i tržby zaostaly, přičemž aktivita na prodejnách klesla jak v USA, tak v Číně. Naopak Coca-Cola pozitivně překvapila kvartálními výsledky a označila vliv tarifů za „zvládnutelný“. Royal Caribbean pak navzdory obecnému útlumu v cestovním sektoru zvedla výhled zisku díky rekordní „wave season“ (období silných objednávek plaveb).
Ekonomická data varují: ochlazující trh práce a spotřebitelská důvěra na minimech
Makrodata přinesla další důkazy o zpomalující ekonomice. Počet pracovních míst v březnu klesl na nejnižší úroveň od roku 2020, zejména ve stavebnictví, kde se otevřená místa propadla o 38 000. Index spotřebitelské důvěry od Conference Boardu spadl na hodnotu 86, nejníže od pandemie, a indikátor očekávání spadl pod hranici signalizující možnou recesi. Inflace podle spotřebitelů má dosáhnout 7 % v horizontu jednoho roku, což je nejvyšší odhad od listopadu 2022. Atlantský Fed nyní predikuje pokles HDP za první čtvrtletí o 2,7 %, několik měsíců zpátky přitom očekával růst o zhruba stejnou hodnotu. K tomu se přidal nárůst obchodního deficitu, který vzrostl o téměř 10 % kvůli předzásobování před zavedením tarifů. Cena ropy klesla o téměř 3 %, jelikož obchodní války zhoršují výhled globální poptávky, a zlato oslabilo kvůli dobrým zprávám v oblasti cel.