Růst amerických akcií táhne technologický sektor, inflace v dubnu zpomalila
Americké akcie v úterý převážně rostly, a to zejména díky technologickému sektoru, který reagoval pozitivně na nová data o inflaci a pokračující optimismus ohledně obchodního příměří mezi USA a Čínou. Index S&P 500 vzrostl o 0,7 %, čímž smazal veškeré letošní ztráty, šlo o nejrychlejší obrat tohoto typu od roku 1982.

Nasdaq Composite posílil o 1,8 %, což potvrzuje nástup býčího trhu. Dow Jones naopak oslabil o 0,6 %, a to především kvůli propadu akcií UnitedHealth o 18 % po náhlém odstoupení CEO a stažení výhledu na rok 2025. Tahounem růstu technologického sektoru byla opět Nvidia, která si připsala téměř 6 % a její tržní kapitalizace opět překročila hranici 3 bilionů dolarů. Tesla posílila o 5 % a Meta o téměř 3 %. Takzvaná "Magnificent 7" tak zase vede trh vzhůru. Palantir získal 9 % díky novému obrannému kontraktu se Saúdskou Arábií ve výši 142 miliard dolarů. Akcie Coinbase vyskočily o 24 % po zprávě, že se stane první kryptoměnovou burzou zahrnutou do indexu S&P 500, což je významný milník pro celý sektor digitálních aktiv.
Zcela opačný vývoj zažil zdravotnický sektor. UnitedHealth nečekaně stáhl výhled na rok 2025 a oznámil odchod CEO Andrewa Wittyho. Akcie ztratily téměř 18 %, což se negativně promítlo do vývoje indexu Dow Jones. Spolu s tím oslabily i další zdravotnické tituly jako Humana a CVS. Na pozadí optimismu však čínské akcie zareagovaly opačně. Index Hang Seng China Enterprises odepsal 2 %, protože investoři se obávají, že Peking po dohodě s USA zpomalí tempo fiskálních stimulů. To vrhá stín nejistoty na skutečný dopad snížených cel a jejich vliv na spotřebu a firemní zisky v dalších čtvrtletích.
Inflace nejnižší od roku 2021
Spotřebitelské ceny v dubnu meziročně vzrostly o 2,3 %, což je nejnižší tempo od února 2021. Jádrová inflace dosáhla 2,8 %, stejně jako v březnu. Na měsíční bázi vzrostl index CPI o 0,2 %, což bylo mírně pod očekáváním analytiků. Investoři zůstávají ve střehu kvůli dopadům nových tarifů prezidenta Trumpa, které mohou začít působit s časovým zpožděním. Zatím se však výrazněji neprojevily. Navzdory tomu prezident Trump vyzval Fed ke snížení úrokových sazeb, argumentuje klesající inflací a cenami energií. Trhy však aktuálně očekávají první snížení sazeb nejdříve v září. Výnosy z 10letých amerických dluhopisů v úterý vyskočily až nad 4,5 %, což naznačuje jistou skepsi ohledně brzkého uvolňování měnové politiky. Na základě pozitivních signálů z obchodních jednání dochází ke zmírnění obav z hospodářského zpomalení a recese.