Buffett odstupuje a Greg Abel přebírá otěže Berkshire
O víkendu proběhlo jedna z nejvýznamnějších událostí pro investory: výroční setkání akcionářů Berkshire Hathaway, kde Warren Buffett oznámil, že ke konci roku doporučí představenstvu, aby jeho nástupcem na pozici CEO Berkshire byl Greg Abel.

Tento krok není překvapením, Abel byl jmenován Buffettovým nástupcem již v roce 2021, ale nyní je přechod na obzoru. Buffett zdůraznil, že nehodlá prodávat žádné akcie Berkshire a zůstane po ruce, pokud bude potřeba „pořád se budu pohybovat v okolí a mohu být v některých případech užitečný, ale konečné slovo bude mít Greg“ uvedl. Buffett také varoval před Trumpovou celní válkou a snažil se mírnit obavy ohledně letošní volatility na trhu, nedávné výprodeje na akciových trzích označil za velmi malé. Akcie Berkshire v pátek zakončily na historickém maximu a od začátku roku vzrostly téměř o 20 %, zatímco index S&P 500 odepsal 3,3 %. S tržní kapitalizací přes 1,1 bilionu dolarů je Berkshire 7. největší společností v indexu S&P 500 a její vývoj může zase ovlivňovat širší tržní sentiment.
SIlný růst ale Fed může náladu zhoršit
Trhy zakončily minulý týden v silném růstovém tempu. Index S&P 500 zaznamenal nejdelší sérii růstu od listopadu 2004 a smazal ztráty, které utrpěl po „Dni osvobození“. Optimismus podpořily vydařené statistiky z trhu práce za duben a pozitivní signály z jednání USA s Čínou. Dow Jones a S&P 500 posílily o 3 % a Nasdaq o 3,5 %. Tento růst však bude nyní čelit zkoušce, ve středu oznámí Fed své rozhodnutí o sazbách. Změna se neočekává, ale to, jak předseda Jerome Powell okomentuje výhled a inflační tlaky, bude klíčovým ekonomickým momentem týdne. Ekonomický kalendář nabídne také čtvrteční čísla z trhu práce a pondělní ukazatele z průmyslu. Významný bude i pokračující výsledkový maraton, svá čísla zveřejní mimo jiné Ford, Palantir, Disney a AMD.
Fed je pod tlakem. Na jedné straně stojí data naznačující zpomalení ekonomiky, HDP za první čtvrtletí ukázalo pokles růstu a na straně druhé jsou inflační tlaky, které znemožňují snížit sazby. Dubnová zpráva z trhu práce však Fed uklidnila, přibylo 177 000 pracovních míst a nezaměstnanost zůstala na 4,2 %, což podporuje scénář, že sazby tento týden zůstanou beze změny. Podle JPMorgan je nyní šance na červnové snížení sazeb výrazně nižší a investoři dle CME FedWatch Tool přiřazují tomuto kroku pravděpodobnost pouze 37 %, oproti 55 % den předtím. To se ovšem nelíbí prezidentu Trumpovi, který v pátek na Truth Social opět vyzval ke snížení sazeb: „ŽÁDNÁ INFLACE, FED BY MĚL SAZBY SNÍŽIT!!!“ napsal.