Trump a Musk se staví na stranu Putina. Proč?

Válka na Ukrajině již pokračuje třetím rokem a americká strategie ve vztahu k ní se s vítězstvím Donalda Trumpa v prezidentských volbách extrémně změnila.
Když se chcete co nejlépe zorientovat ve světě investic, potřebujete dobře porozumět ekonomice. V této kategorii analyzujeme globální trendy, vývoj cen, zaměstnanost, inflaci či úrokové sazby, to vše s dopadem na svět investování. Přečtěte si zprávy, které vám při investování pomohou lépe se rozhodnout.
Válka na Ukrajině již pokračuje třetím rokem a americká strategie ve vztahu k ní se s vítězstvím Donalda Trumpa v prezidentských volbách extrémně změnila.
S klesajícími teplotami roste spotřeba plynu a vyvstává otázka, zda nám zásoby vydrží do konce topné sezóny. Podle odborníků by mohly stačit jen do konce března, pokud se dramaticky nezmění počasí. Navíc je už nyní jasné, že Evropa bude muset v letních měsících doplňovat zásobníky a ceny plynu i elektřiny mohou v příští sezóně opět růst.
Již dnes ráno byl publikován výsledek průmyslových objednávek v Německu. Ty po téměř 6% meziměsíčním nárůstu v prosinci poklesly v lednu o 7 %. Tato statistika je v posledních měsících velmi volatilní, trend ovšem nepoukazuje na brzký obrat německého průmyslu.
Maďarskému premiéru Viktoru Orbánovi vyšla sázka na Donalda Trumpa v Bílém domě a nyní i na německé zbraně. Ty mu mohou zachránit premiérské křeslo pro příští funkční období. Ještě před válkou na Ukrajině nalákal do Maďarska největší německou zbrojovku, Rheinmetall, která tam hned v několika fabrikách vyrábí tanky, munici či trhaviny.
Německo sází na historicky největší balík investic do armády a infrastruktury, zatímco Čína se snaží udržet ekonomiku nad vodou, i když jí Trump hází klacky pod nohy.
Dalším highlightem tohoto týdne z české ekonomiky bude za chvíli zveřejněný vývoj mezd v posledním čtvrtletí minulého roku. V průběhu celého loňského roku nominální mzdy rostly rychleji než spotřebitelské ceny, díky čemuž se po dlouhé době zvýšila kupní síla českých zaměstnanců.
Dnes ráno zažívají evropské trhy a zejména německé akcie ohromující růst. Hlavní akciový index Německa – DAX roste o 2,9 % krátce po otevření a index středně velkých společností MDAX roste dokonce o 5,6 %.
Inflace je sice nadále zvýšená, ale bezpečně se pohybuje v rámci svého tolerančního pásma. V průběhu letošního roku bychom se mohli dočkat ještě dvou snížení úrokových sazeb, které stanovuje Česká národní banka.
Podle předběžného odhadu Českého statistického úřadu v únoru inflace vzrostla meziměsíčně o 0,2 % a meziročně poklesla z lednových 2,8 % na 2,7 %. To bylo v souladu s mediánovým odhadem trhu. Reakce koruny proto byla velmi mírná a nadále se pohybuje okolo 25,05 EUR/CZK.
Svět se ocitá v obchodní válce, která v éře moderní globalizace nemá obdoby. Vždyť Spojené státy jako největší ekonomika světa nyní aplikují průměrnou celní sazbu, která je nejvyšší od roku 1943. A to je jenom začátek.
Svět velkých financí a tradingu na burzách je nyní otevřenější, než kdy dřív. Investiční strategie, které byly dříve výsadou malé skupiny finančníků, jsou dnes přístupné každému, kdo si zřídí účet u brokera, kterých je celá řada. Než se ale investor vrhne do světa obchodování akcií, měl by znát základní termíny a principy.
Zlato je cenný kov, který provází lidstvo po tisíciletí. Vždy bylo symbolem bohatství a napříč věky vždy dokázalo udržet svou hodnotu. A právě v tom spočívá jeho přitažlivost pro investory. Je to aktivum, které dlouhodobě obstálo přes všechny krize a ekonomické turbulence. Proč je zlato dobrá investice a proč jeho cena dlouhodobě roste?
Investování je jedním ze způsobů, jak se účinně bránit proti inflaci a ochránit své peníze. Základem však je, poznat nejprve své možnosti, preference a stanovit si realistická očekávání. Váš investiční plán by měl počítat se třemi základy investování - výnosem, rizikem a likviditou.