Ohlášené mohutné zbrojení Německa má překvapivého vítěze: Orbána

Maďarskému premiéru Viktoru Orbánovi vyšla sázka na Donalda Trumpa v Bílém domě a nyní i na německé zbraně. Ty mu mohou zachránit premiérské křeslo pro příští funkční období. Ještě před válkou na Ukrajině nalákal do Maďarska největší německou zbrojovku, Rheinmetall, která tam hned v několika fabrikách vyrábí tanky, munici či trhaviny.

Ohlášené mohutné zbrojení Německa má překvapivého vítěze: Orbána
Lukáš Kovanda
Lukáš Kovanda

Plán Německa dramaticky navýšit vlastní výdaje na zbrojení, oznámený tento týden, tak může povzbudit i maďarskou ekonomiku. Berlín za účelem navýšení těchto výdajů hodlá ústavně uvolnit svoji dluhovou brzdu, takže je zjevné, že i vzpruha maďarské ekonomice by mohla být mocná – peníze německého daňového poplatníka by ji poskytly injekci i jinak než skrze fondy EU. Orbánovi mohou pomoci zachránit premiérské křeslo ve volbách příštího roku.

Navíc, od doby těsně před invazí Ruska na Ukrajinu Rheinmetall vlastní 25 % maďarské telekomunikační firmy 4iG. Jejího šéfa vzal Orbán loni koncem roku za Trumpem na Floridu, do jeho sídla v Mar-a-Lago, kde se oba Maďaři potkali i s nejbohatším člověkem planety Elonem Muskem. Akcie 4iG následně vylétly vzhůru – kde se drží (viz graf Bloombergu níže) –, jakmile vyšlo najevo, že se řešila spolupráce právě s Muskovou SpaceX.

Reklama

 

Závratný růst akcií 4iG zhodnocuje majetek právě i Rheinmetallu, jehož maďarské aktivity se mu tím více „rentují“, takže tím spíše podpoří Orbánovu snahu učinit z Maďarska evropskou zbrojařskou mocnost.

Reklama

Své cíle si plní i sám Trump. Za několik týdnů v úřadu amerického prezidenta se mu podařilo redukovat ilegální imigraci z Mexika na nejnižší úroveň minimálně od roku 2000 (viz graf níže). Je to jeden z důvodů, proč částečně couvá se cly na Mexiko. Dalším je tlak autoprůmyslu, jenž Trumpovi „vysvětlil“, že se řadou cel na Mexiko a Kanadu se v tuto chvíli střílí do nohy. Ale hlavně se zavázal, že přestěhuje své výrobní řetězce cele z Mexika a Kanady do USA.

Trochu to hopsá, ale zatím se jede víceméně podle plánu...

 

Lukáš Kovanda
Lukáš Kovanda
hlavní ekonom Trinity Bank

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. V letech 2020-2022 byl členem Národní ekonomické rady vlády, která se zaměřovala zejména na boj s ekonomickými důsledky šíření onemocnění COVID-19. Je činný také jako socioekonomický analytik při Organizaci spojených národů (OSN). Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Sleduje vývoj (geo)politické a ekonomické situace ve světě a v České republice.

Další články autora
Reklama

Vědomosti dne

Jak obchodovat s akciemi

Svět velkých financí a tradingu na burzách je nyní otevřenější, než kdy dřív. Investiční strategie, které byly dříve výsadou malé skupiny finančníků, jsou dnes přístupné každému, kdo si zřídí účet u brokera, kterých je celá řada. Než se ale investor vrhne do světa obchodování akcií, měl by znát základní termíny a principy.

Proč cena zlata stále roste?

Zlato je cenný kov, který provází lidstvo po tisíciletí. Vždy bylo symbolem bohatství a napříč věky vždy dokázalo udržet svou hodnotu. A právě v tom spočívá jeho přitažlivost pro investory. Je to aktivum, které dlouhodobě obstálo přes všechny krize a ekonomické turbulence. Proč je zlato dobrá investice a proč jeho cena dlouhodobě roste?

Jak začít investovat

Investování je jedním ze způsobů, jak se účinně bránit proti inflaci a ochránit své peníze. Základem však je, poznat nejprve své možnosti, preference a stanovit si realistická očekávání. Váš investiční plán by měl počítat se třemi základy investování - výnosem, rizikem a likviditou.

Reklama
Reklama