investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

Ranní zpravodaj: Akcie společnosti Nvidia vzrostly o zhruba 11 %

24.05.2024
akcieburzanvidiausa

Značky McDonald's a KFC poškozuje v Asii a na Blízkém bojkot Izraele

24.05.2024
asiemcdonaldsobchod

Google v brzké době zahájí výrobu svých chytrých telefonů Pixel v Indii

24.05.2024
asiegoogletechnologievýroba

Výrobce počítačů Lenovo zvýšil čtvrtletní zisk o 118 %

23.05.2024
lenovoprodejtechnologietržby

Zrušení tendru na Temelín je logické, říkají politici. Akcie ČEZ posílily

16.04.2014

Politici napříč politickým spektrem se vesměs shodují v tom, že rozhodnutí ČEZ zrušit tendr na dostavbu Temelína je logické. Opačného názoru je Hospodářská komora, která to považuje za předčasné.

Politici napříč politickým spektrem se vesměs shodují v tom, že rozhodnutí ČEZ zrušit tendr na dostavbu Temelína je logické. Opačného názoru je Hospodářská komora, která to považuje za předčasné. Analytici jsou přesvědčeni, že akciím ČEZ to prospěje. Během odpoledne posílily o více než tři procenta.

Podle vicepremiéra Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) rozhodnutí ČEZ vyplynulo ze středečního rozhodnutí vlády, kdy se kabinet shodl na tom, že na rozvoj jaderné energetiky v Česku neposkytne žádné státní garance. Exministr průmyslu Martin Kuba z ODS považuje zastavení tendru za chybu současné vlády. Opoziční TOP 09, s kterou ODS seděla ve vládě, je ale jiného názoru.

"Je to logický krok představenstva v okamžiku, kdy situace na energetickém trhu nedává naději na ekonomickou návratnost takovéhoto kroku," řekl místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Kalousek souhlasí i s rozhodnutím vlády, podle něj by případné státní záruky zatížily rozpočet.

Zatímco šéf ČSSD Bohuslav Sobotka zrušení tendru obhajuje, jeho stranického kolegu a ministra průmyslu Jana Mládka rozhodnutí netěší. Projekt by podle něj znamenal vznik nových pracovních míst. Umí si představit do pěti let nový tendr v menším rozsahu. Zároveň si ale uvědomuje, že ČEZ k takovému kroku kvůli nízké ceně elektřiny na burze musel přistoupit.

Proti rozhodnutí tendru se vyslovila i Hospodářská komora, podle které je to předčasné a Česko tím, popře svou energetickou koncepci.

Akcie ČEZ zpevnily a mohou růst dál

Podle analytiků oslovených agenturou ČTK je zastavení tendru pozitivní pro akcie ČEZ. Důvodem je zejména možná změna dividendové politiky společnosti směrem k vyšší výplatě. Akcie si ve čtvrtek připsaly zisk kolem tří procent.

"Kurz ČEZ již nyní reaguje růstem, a pokud nebude dnešní růst příliš velký, mohl by se na vyšších hladinách i udržet a později dále růst," řekl ČTK analytik BH Securities Petr Hlinomaz.

Pravděpodobnost zrušení tendru v posledních měsících narůstala, a s tím i trh postupně do ceny akcií ČEZ tuto variantu započítával, doplnil analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka. Riziko toho, že by ČEZ chtěl v tendru pokračovat, i kdyby neměl státní záruku, bylo nízké, ale stále ne nulové. Proto ta dnešní mírně pozitivní reakce akcií ČEZ, vysvětlil.

Soudit se nebudeme, tvrdí konsorcium

Česko-ruské konsorcium MIR.1200, které se tendru účastnilo, se s Českou republikou kvůli jeho zrušení soudit nebude České televizi to řekl mluvčí konsorcia Aleš Pospíšil. Konsorcium již dříve uvedlo, že do tendru investovalo stovky milionů korun.

Podle Pospíšila byl celý tendr veden velice korektně a ČEZ měl podle smlouvy zřejmě právo tendr zrušit. Konsorcium MIR.1200 věří, že v brzké době vypíše ČEZ nový tendr.

Soutěže o dostavbu dvou bloků Temelína se účastnila také americko-japonská společnost Westinghouse. Dalšího uchazeče, francouzskou Arevu, ČEZ z tendru vyřadil s poukazem na závažná pochybení v předložené nabídce.

Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/reakce-na-zruseni-dostavby-temelina-dbw-/ekonomika.aspx?c=A140410_165520_ekonomika_vem

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top