investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti
Víc než na termíňáku

Ranní zpravodaj: Akcie na Wall Street se v úterý prodávaly

04.10.2023
S&P500akcieburzadluhopisydow jonesnasdaq

Ranní zpravodaj: Akcie v pondělí skončily smíšeně

03.10.2023
S&P500akcieburzanasdaqusa

Evropa podle ruského Gazpromu nemá dost plynu a může čelit potížím

03.10.2023
evropagazpromkomodityplyn

Facebook bez reklamy by v EU mohl pro desktop stát deset eur měsíčně

03.10.2023
facebookmarketingstrategie

WeWork jde na burzu

26.03.2021

Americká realitní společnost WeWork, která se zabývá sdílením kancelářských...

Americká realitní společnost WeWork, která se zabývá sdílením kancelářských prostor, vstoupí na burzu ve Spojených státech. Spojí se za tímto účelem s firmou specializovanou na akvizice, takzvanou SPAC. Fúze se společností BowX Acquisition start-up WeWork oceňuje zhruba na devět miliard dolarů (199,2 miliardy Kč). Informují o tom dnes tiskové agentury. V lednu 2019 byla přitom hodnota firmy v rámci tehdejšího kola financování stanovena až na 47 miliard dolarů.

Firma se ale už v roce 2019 v řádu týdnů změnila z miláčka Wall Street ve vyděděnce. V září 2019 společnost upustila od primární veřejné nabídky akcií (IPO). Obávala se slabého zájmu investorů, které znepokojoval její obchodní model a kontroverzní styl řízení tehdejšího šéfa a spoluzakladatele Adama Neumanna.


Společnost WeWork v podkladech ke vstupu na burzu potenciálním investorům oznámila, že za loňský rok vykázala ztrátu 3,2 miliardy dolarů, uvedla s odvoláním na obeznámené zdroje agentura Reuters. Při sloučení s BowX Acquisition WeWork získá 1,3 miliardy dolarů.


SPAC, z anglických slov Special Purpose Acquisition Companies, je prázdná firma založená jen pro účely akvizice. Vydá nejprve akcie v rámci primární veřejné nabídky, vstoupí na burzu a pak hledá vhodný cíl k převzetí. Investoři, kteří si akcie SPAC koupí, zpočátku nevědí, jaký podnik firma nakonec převezme. V posledních měsících firem SPAC přibývá rychlým tempem.


Tento způsob vstupu na burzu si v poslední době vybral například konkurent Tesly, výrobce elektromobilů Lucid Motors. V roce 2019 se takto dostala na burzu i společnost Virgin Galactic britského miliardáře Richarda Bransona. Uvažuje o ní mimo jiné také alternativní taxislužba Grab, která je největší v Asii. Obchod by mohl tento nejhodnotnější jihoasijský start-up ocenit až na 40 miliard dolarů.


Společnost WeWork založil v roce 2010 Adam Neumann se svou ženou a s investičním bankéřem Joelem Schreiberem. Z jedné sdílené kanceláře v New Yorku firma expandovala na 500 míst po celém světě. Své služby nabízí i v České republice.


Zdroj: ČTK"Na trhu si můžeme všimnout rostoucího zájmu o investování do SPAC. V roce 2020 proběhlo 248 SPAC IPO, v rámci kterých se vybralo 83,3 miliardy dolarů."

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top