investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti
Víc než na termíňáku

Ranní zpravodaj: Americké akcie ve čtvrtek prudce vzrostly

23.02.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Česká zbrojovka dodá Ukroboronpromu díly k puškám CZ BREN 2

23.02.2024
CZGprodej

Avast musí v USA zaplatit pokutu a přestat prodávat data o uživatelích

23.02.2024
regulacesoudusačesko

Ranní zpravodaj: Hlavní akciové průměry mírně poklesly

22.02.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaq

Výsledky Erste Bank jsou mírným zklamáním

01.03.2017

Provozní zisk poklesl meziročně o cca 8,2 % z 2,9 mld. EUR na 2,66 mld. EUR. Rostoucí objem úvěrů nedokázal přebít pokles ...

Provozní zisk poklesl meziročně o cca 8,2 % z 2,9 mld. EUR na 2,66 mld. EUR. Rostoucí objem úvěrů nedokázal přebít pokles čisté úrokové marže a pokles příjmů z fixních poplatků a provizí.

Čistý úrokový příjem v roce 2016 klesl o 1,6 % na 4,37 mld. EUR. Příjem z poplatků a provizí také poklesl, o 4,2 % na 1,78 mld. EUR.

Banka potvrdila výhled na rok 2017 a očekává přinejlepším stagnaci tržeb. Fixní poplatky by také měly letos dosáhnout úrovně z loňského roku. Navržená dividenda je 1 EUR, dle očekávání.

Ředitel banky v současné situaci vidí nulový důvod pro akvizice nebo investování do fyzické pobočkové sítě.

Výsledky Erste Bank hodnotíme jako neutrální až mírně negativní. Bance v budoucnu pravděpodobně zpomalí růst tržeb, měl by ale také zpomalit pokles čisté úrokové marže, jelikož pokles úrokových sazeb se zastavil a výnosová křivka by se mohla mírně zestrmit. Příjem z fixních poplatků bude velmi pravděpodobně dále klesat. Celkově by tedy měl operativní zisk v průměru pro nejbližších několik čtvrtletí nadále mírně klesat, protože růst tržeb nebude schopen vyvážit pokles ostatních komponent rovnice. Na udržení výše čistého zisku Erste potřebuje růst tržeb o cca 5 % ročně, aby vyvážil ostatní negativní vlivy.

Vzhledem k pokračujícímu přesunu zákazníků z poboček do online a mobilních kanálů firma bude mít vysoké fixní náklady, které bude nutné snížit, aby nedošlo k dalšímu tlaku na marže.

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top